Kobi Destek Kredisi Nasıl Alınır?


Kobi destek kredisi için ilçenizde bulunan kosgeb müdürlüğüne gidip başvuru yapabilir ve onaylanırsa hibe kredi veya faizsiz 100 bin tl tutarında kredi alabilirsiniz. Tabi öncesinde KOSGEB'den kredi alabilmeniz için "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi" olarak bilinen eğitim programını bitirmeniz gerekmektedir.

kobi destek kredisi nasıl alınır
kobi destek kredisi nasıl alınır
Ülkenin neredeyse her ilinde bulunan bu kursalara katılıp bitirenler projelerinin değerlendirmesine ve hibe kredi alma şanslarına sahip oluyorlar.
Kosgeb girişimcilere yeni bir iş kurma şartıyla geçtiğimiz yıllarda 30 bin tl kredi vermekteydi. 2016 yılı itibariyle kosgeb'den hibe kredi tutarı 50 bin tl'ye çıktı. Bu sebepten girişimcilerin önü daha da açılmış oldu. Ayrıca 70 bin tl tutarındaki faizsiz kredi ise 100 bin tl'ye çıkarıldı ve doğal olarak KOSGEB'e gelen taleplerde de bir artış söz konusudur. İsterseniz kobi destek kredisi konusunda sıkça sorulan sorulara yanıt vererek yazımıza devam edelim.

Kosgeb kredisi alabilir miyim?

Bu sorunuzun en basit cevabı şudur: kosgeb'in desteklediği sektörler içinde yer alıyorsanız siz de kosgeb destek kredisi alabilirsiniz. Desteklenen sektörlere şuradan ulaşabilirsiniz.

Kosgeb'den ne kadar kredi alabilirim ?

Kosgeb'den alacağınız karşılıksız hibe kredi tutarı yukarıda da belirttiğimiz gibi 50.000 TL'dir. Ancak faizsiz 100.000 TL tutarında kredi almanız da mümkündür.

Kosgeb parayı nakit mi veriyor?

Kosgeb faturalanan giderler için para vermektedir. İstenilirse girişimciye ödenmek dışında girişimcinin bulunduğu firmanın hesabına para aktarılabilmektedir.


Kosgeb destek kredisi sonrası denetleme yapılır mı ?

Kosgeb destek kredisi alan girişimciler, kosgeb tarafından 3 yıl boyunca kontrol edilecek, denetlenecektir. Bu da işletmenizi normal olarak bu 3 yıl süresince kapatamayacağınız anlamına geliyor.

Kosgeb'den alınan faizsiz kredinin ödemeye başlama tarihi ne zaman?

100 bin tl tutarındaki faizsiz krediyi aldığınız günden itibaren 2 yıl sonra ödemeye başlamanız gereklidir. 3 ayda bir 8 taksitle ödenir, yani her 3 ayda bir 12,5 bin tl ödersiniz ve toplamda 8*12,5 = 100.00 TL eder.


Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder