Bireysel Emeklilik Zorunlu Mu?


Birçok emekli vatandaşı yakından ilgilendiren ve emeklileri merak içinde bırakan Bireysel emeklilik zorunlu mu değil mi sorusu, ekonomi sorumlusu, Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek'in yapmış olduğu açıklamalardan sonra birçok kişide daha çok merak oluşturdu. Durum böyle olunca Bireysel emekliliğin zorunlu olup olmadığı ile alakalı herkesin kafasında bir soru işareti oluştu.

bireysel emeklilik zorunlu mu
bireysel emeklilik zorunlu mu

Yan gelir elde edilebileceği ve tasarruf yatırım sistemi olarak bildiğimiz BES kısaca, iş yaşamında sahip oldukları yaşam standartlarının emekliye ayrıldıktan sonra da sürdürebilmesi açısından yapılır. Ve emekli olan kişinin isteğine göre isterse katılım gerçekleştirilir.

Bireysel Emeklilik Zorunlu Mecburi mi?

İlk 3 ay içinde çıkışın mümkün olmadığı ancak sonraki aylarda dileyenlerin ayrılabildiği bu sistem, tabiri yerinde ise "yarı zorunlu" bir sistemdir. İlk 3 ay içinde ödediğiniz parayı da bu sistemden ayrıldığınızda bankanıza alabiliyorsunuz. 

Bireysel emeklilik sistemine göre iş hayatındaki çalıştığı gelir elde edilirken kazanmış olduğu gelirin bir bölümü değerlendirmeye alınır. Emekli olacak kişi emekli olacağı zaman, bu sistem sayesinde toplu bir birikim almasını sağlar. Bu imkânlardan faydalanabilmek için ise bireysel emeklilik şartları gerekmektedir. Mehmet Şimşek açıklamalarında, emekliliğin 3 türü olduğunu ve kendisinin de şuanda bu sistem üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. Yani ülkemizde çok yeni bir sistem olan ve birçok kişinin tepkiyle yaklaştığı BES sistemine tam olarak zorunlu dememiz mümkün değildir. Dileyen kişiler istedikleri zaman bu sistemden bir dilekçe yardımı ile ayrılabilmektedirler.

Özellikle son zamanlarda çıkan bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak geçilmesi haberi gündeme geldikten sonra birçok kişi bu konu hakkında tereddütte kaldı. İsteyenlerin istediği zaman ayrılabildiği düşünüldüğünde ve "ikincil emeklilik" olarak değerlendirdiğimizde mantıklı bir sistem diyebilmekteyiz.

Birkaç farklı banka uygulaması olan BES 1 Ocak 2013'ten beri başka herhangi bir yatırım aracında olmayan devlet katkısı uygulaması % 25'lik oranla başlamıştır. Zamanında yapılmış olan birikimler emeklilik yatırım fonlarında yatırıma yöneliktir. Asgari ücretinin zam yapılmasından sonra maaşlarda kesinti oranları da arttı.

Bu nedenden dolayı birçok vatandaş bireysel emeklilik sistemden çıkmasına sebep oldu. Ama bugüne kadar fon kesintisi kesinlikle değişmedi. Bireysel emeklilik sistemi emekli olduktan sonra, emekliliğine rahat bir yaşam sürdürebilmesi için ek gelir sağlanabilmesi için devletin oluşturmuş olduğu bir sistem uygulamasıdır. Bu bireysel emeklilik sistemi uygulamasına ise devlet % 25'lik bir oranla destek vermektedir.

Bu yazımızın da sonuna geldik. Kredi çekmek isteyenler için ücretsiz olarak kredi notlarını öğrenebileceği yöntemleri anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder