Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı?


Bazen talihsiz bir kaza sonucu paramız yırtılabilir. Eğer miktar ufaksa bankalar yırtık parayı alır mı diye aramamıza gerek bile yoktur. Bantlayıp herhangi bir bakkal ya da markette alışveriş yapabiliriz. Ancak bazı durumlarda miktar yüksekse mesela 50 TL, 100 TL, 200 TL gibi, bu defa parayı bantla yapıştırsanız dahi hiçbir esnaf bu parayı almayacaktır. Çünkü kendisi de bu parayı alarak riske girmek istemez.

bankalar yırtık parayı alır mı
bankalar yırtık para alır mı

Bankalar Yırtık Parayı Değiştirir Mi ?

Resmi gazetede yayınladığı bildiriye göre;
Eskimiş, yıpranmış veyahut kısmen fiziki parça kaybına uğramış banknotlar değiştiriliyor. Ancak her türlü yırtık, parçası eksik paranın da değiştirilmeyeceğini de unutmayın.

Yırtık para hangi kriterlere göre değiştiriliyor?

  • Eğer paranızın yazıları okunmayacak şekilde kirlendiyse, boyandıysa, yandıysa, yırtıldıysa, yıkandıysa veya eski olduğu için yıprandıysa aynı miktarda parayla değiştiriliyor.
  • Eğer paranız tek parçadan ibaretse ve paranızın %50'sinden fazlası yerinde duruyorsa, yani kopmadıysa, yırtılmadıysa vb. aynı miktarda parayla değiştiriliyor.
  • Eğer paranız tek parçadan ibaretse, %50'si eksikse paranızın ancak yarısını alabilirsiniz.
  • Eğer paranızın %50'den fazlası eksikse değiştirilemez.
  • Eğer paranız yırtılmış veya yanmışsa ancak parçaları birbirinden ayrılmamışsa paranızı aynı miktarda geri alabilirsiniz.
Yukarıdaki kriterlere göre paranızı ziraat bankası ya da merkez bankasından geri alabilirsiniz. Kriterleri iyice incelemenizi öneriyorum. Evet, sevgili dostlarım bu yazımızda bankalar yırtık parayı alır mı, yırtık kağıt para nasıl değiştirilir gibi sorularınıza yanıt vermeye çalıştık. Yazımızın sonuna geldik sitemizden kredi üzerine ve bankalar üzerine birçok yararlı yazıya ulaşabilirsiniz. Bizlere konuyla alakalı sorularınızı her zaman yorumlar kısmından yollayabilirsiniz.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder