Halkbank Devlet Bankası Mı?


Ülkemizde özellikle şu dönemlerde herkes sırtını güvenilir bir bankaya yaslamak istediklerini düşündükleri için halkbank devlet bankası mı sorusunu sorabiliyor. Türkiye Halk Bankası, ülkemizdeki diğer bankalara bakıldığında epey köklü bir bankadır ve birçok müşterisi bulunmaktadır. Kredi çekenlerden tutun maaşını oradan alan emeklilere kadar birçok insan halkbank'ı tercih etmiştir. 1933 tarihinde kurulan bankanın kuruluş amacı kolay ve uygun kredi sağlamaktı. O günden bugüne kalitesini giderek artıran Halkbank dünyaya bakıldığında en büyük 159. banka olarak karşımıza çıkıyor. Peki ya halkbank devletin mi sorusunun yanıtına geldi sıra.

halkbank devlet bankası mı
halkbank devlet bankası mı

Halk Bankası Devletin mi?

Türkiye'nin bankası halkbank Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulan ve resmi olarak %51 hisseyle hala kamu bankası olarak varlığını sürdürmektedir. Yani evet Halkbankası hala devletimizin bankasıdır.

Halkbank hiçbir güven sorunu yaşatmayacak siciliyle her zaman için kaliteli imajını gözler önüne seriyor. Hatta birçok banka geçmişte halkbankasına devredilmiştir. Gelin isterseniz bunlara bakalım;
  • Türkiye Öğretmen bankası 1992 yılında halkbankasına devredildi.
  • Sümerbank 1998 yılında halkbankasına geçti.
  • Etibank'da sümerbank ile aynı yılda yani 1998 senesinde halkbanka devredildi. 
  • 2001 yılında Emlak Bankası faaliyetlerine son vererek Halkbankasına devredilmiştir.
  • Son olarak 2004 yılında Pamukbank da Halkbankasına geçmiştir ve halkbankasının sermayesi artmıştır.
Ve Türkiye Cumhuriyetinde varlığını hala sürdüren altıncı en büyük banka olarak kabul edilmektedir.

Halk Bankasının kaç şubesi vardır? Kaç Personel Çalışıyor?

Türkiye'deki halk bank'ın 6 kurumsal, 37 ticari, 29 uydu şube, 1 özel işlem merkezi, 831 normal şube vb. olmak üzere toplam şube sayısı 900'ü aşmıştır. Personel sayısı ile 15 bin sayısını aşmıştır.

Yazımızı burada noktalıyoruz, dilerseniz yorumlarınızda halkbank ile alakalı sorular iletebilir veya kredi konularında ücretsiz destek alabilirsiniz.


Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder