Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?


Eğer kredi çekmeye karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bankalar her kredi çekmek isteyen müşteriye kredi vermez aksine oldukça seçicidirler. İlgili banka size kredi verirken ödeme alışkanlıklarınızdan başlayıp kredi notunuza kadar tüm detayları araştırır ve kredi verip veremeyeceğine karar verir. Kredi notunuzu yüksek tuttuğunuz sürece bankaların size kredi verme ihtimalleri artacaktır.

kredi notum ne zaman güncellenir
kredi notu ne zaman güncellenir
Kredi notunuz her ay bankacılık işlemlerinin sonrasında güncellenecektir. Ancak bazen ayda 1 defa güncellenen kredi notunuzun güncellenmesi 2-3 aya kadar uzayabilmektedir. Peki ya ne yaparsanız kredi notunuz yükselir veya güncellenir? Örneğin bir bankaya kredi kartı borcunuz olduğunu varsayalım bu borcun ödenmesi halinde kredi notunuzun güncelleneceği anlamına gelir. İkinci bir örnek olarak son ödeme tarihinden önce ödediğiniz borçlarınız dahi kredi notunuzun güncellenmesini sağlayacaktır. En basit haliyle herhangi bir bankacılık işlemi gerçekleştirdiğinizde kredi notunuz da bununla orantılı olarak olumlu ya da olumsuz etkilenecektir. Bu mantıkla borcunuzu ödemeyi geciktirdiğinizde kredi notunuzun olumsuz yönde etkileneceği anlamı çıkarılabilir.

Kredi notumun güncellenmesi ve yükselmesi için neler yapabilirim?

Bu konu oldukça detaylı bir konu olduğundan gelecek günlerde kaleme alacağız ancak şimdilik kısaca bahsedelim. Eğer kredi notunuzun olumlu yönde güncellenmesini istiyorsanız en basitinden kredi kartınızdan elektrik, doğalgaz vb. faturalarınızı otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bunu yaptığınızda kredi notunuz da yükselecek ve kredi çekme şansınız artacaktır.
Kredi notumuzu belirleyen en önemli madde bankalarda bulunan borçlarınızı ödeme davranışlarınızdır. Yani eğer kredi kartı borcunuz var ve devamlı borcu geciktiriyorsanız kredi notunuz o oranda düşük olacaktır. Veya benzeri bir durum olarak geçmişte almış olduğunuz kredileri ödeme sıklığınız da kredi notunuzu doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Her zaman olduğu gibi kredi, banka ve finans konularıyla alakalı tüm sorularınızı yorumlardan bizlere yollayabilir ve en kısa sürede cevabını alabilirsiniz.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder