Rehinsiz Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?


Öncelikle eğer araç kredisi alacaksanız birçok banka size bu krediyi vermek için can atacaktır. Genelde ihtiyaç kredisinden sonra en çok tercih edilen kredi olan taşıt kredisi ile hayalimizdeki arabaya kavuşabiliyoruz. Fakat bankalar genellikle taşıt kredisi verirken aldığınız aracın ruhsatına "rehin" şeklinde bir ibare koyuyor.

rehinsiz taşıt kredisi 2016
rehinsiz taşıt kredisi
Bu aslında bankanın bir nevi kendini koruma politikasıdır. Yani "ben sana taşıt kredisi veriyorum ama ödemezsen elinden alırım" anlamına geliyor.

Rehinsiz araç kredisi almayı düşünüyorsanız ve eğer borcunuzu sıkıntısız ödeyecekseniz zaten araç ruhsatında rehin ibaresinin yer alması çok da kötü bir durum değil. Ancak bazı durumlar için ruhsatınıza işlenen rehin ibaresi başınıza dert açabilir. Örneğin taşıt kredisi ile bir araç aldınız ve aracı satmak istiyorsunuz. Aracı almak isteyen kişinin şüphesiz dikkat edeceği rehin ibaresi aracı almaktan vazgeçirebilir. Sonuçta kredi borcu dahi tam olarak ödenmemiş bir aracı alıp kimse riske girmek istemez. Aracı sattıysanız ve gelecek dönemlerde kredi borcunuzu ödemezseniz banka, aracın kimde olduğuna bakılmaksızın sırf kredi borcu ödenmediğinden aracı dilediği gibi geri alıp satabilir.

Rehinsiz taşıt kredisi alabilir miyim diyenler için biraz araştırma yaptık ve bazı bankaların müşterilerini mağdur etmemek adına rehinsiz araç kredisi sağlayabildiklerini gördük. Ancak kişinin bu durumda bankaya fazlasıyla güven vermesi gerekiyor dolayısıyla kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor ki banka site rehinsiz araç kredisi verebilsin. Eğer kredi notum yüksek diyorsanız tek yapmanız gereken ilgili bankaların araç kredisi başvuru formunu doldurmak ve arkanıza yaslanmak. Eğer kredi notunuz düşükse maalesef rehinsiz taşıt kredisi alabilmeniz pek mümkün görünmüyor. Son olarak rehinsiz taşıt kredisi veren bankalardan biri Akbank'tır. Bankayı arayarak ya da şubeye giderek detayları öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızın da sonuna geldik ancak ilginizi çekeceğini düşündüğümüz Balon ödemeli araç kredisi yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Konuyla doğrudan alakalı olduğundan es geçilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder