Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi Şartları


Devletten esnafa özel 30 bin tl faizsiz kredi sayesinde birçok esnafımızın yüzü güldü. Birçok esnafın bu krediyi araştırdığı ancak belli şartları olduğunu gördüğünde vazgeçtiği bir kredi olarak dikkatimizi çekti. Öncelikle faizsiz esnaf kredisinin ilk ve en önemli şartı iş yeri organizasyonu, hammadde alımı, döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması durumunuda verilecektir. Yani bu amaçlar dışında bireysel olarak bu krediyi almanız mümkün değildir.

30 bin tl faizsiz esnaf kredisi şartları
30 bin lira 0 faizli esnaf kredisi şartları nelerdir?
Kosgeb desteği sayesinde birçok genç girişimcinin önün açıldığı bu dönemlerde esnaflara da 30 bin liraya kadar halkbank ve esnaf kefalet kooperatifi destekli kredi veriliyor. Resmi gazetede yayınlanan habere göre 30 bin lira faizsiz kredi alacak kişinin daha önce kosgeb tarafından hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlanmamış olması gerekiyor. Esnafın 0 faizli esnaf kredisi için kosgeb'in  girişimcilik programını bitirmesi ve 30 yaşını tamamlamamış olması gerekmektedir. Ek olarak başvuracak kişinin en az 3 yıllık usta belgesine sahip olması ve ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu kanıtlaması yani belgeyle ispatlaması gerekiyor. Tüm bu ön şartlar sağlandığında KOSGEB onaylı projelerini bankaya sundukları durumda 100 bin lira'ya 0 faiz ile kredi verilebilmektedir.

Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir?

  • 0 Faiz ile 30 bin lira esnaf kredisi alacakların geriye dönük 1 senelik süre zarfı içinde en çok 2 defa faiz indirimli kredi kullandırılabilir.
  • Eğer diğer bankalardan veya kamu kurum ve kuruluşlarından faizsiz veya hibe kredi alındıysa aynı işletme için aynı sebepten kredi kullanamaz. Başvuruyu gerçekleştirecek esnaflardan bu durum dolayısıyla taahhütname alınır.
  • Eğer taksitler zamanında ödenmezse vade tarihi-taksit vadesi tarihinden itibaren geciken tutarlar için bu karar hükümleri uygulanmaz.
  • Şartları bu kararda belirtilen esaslara uymayanların başvuruları dolayısıyla bankanın ona özel belirlemiş olduğu oranlarda kredi sağlanır.
  • Son olarak eğer daha önce Türkiye Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri aracılığı ile kredi kullandıysanız 30 bin tl faizsiz kredi alamazsınız. Özel bankalar bu kapsamda değildir.

Son olarak geçmiş aylarda yayınladığımız kobi destek kredisi nasıl alınır yazımızda bu konuyla alakalıdır. İncelemenizi tavsiye ediyoruz.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder