Kredi Almak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?


Sigortalı bir çalışan olup olmadığınız, kredi verirken bankaların dikkat ettiği kriterlerden biridir. Kredi almak günümüzde artık bir mesaj atarak dahi alınacak derecede kolaylaştı. Bankalar artık kredi almak isteyen birçok bireye kredi veriyor. 2017 yılında kredi çeken kişi sayısı da 2016 ve daha önceki yıllara nazaran giderek artmaktadır. Bu durumda bankaların da kimin kredi borcunu ödeyip kimin ödeyemeyeceğine bir şekilde karar vermesi gerekiyor. Bu sebepten kredi çeken kişinin en başta düzenli bir gelire sahip olmasını ister.

kredi almak için kaç ay sigortalı olmak lazım
kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir?
Eğer bankaya halihazırda düzenli bir gelir aldığınızı belgeyle ispat ederseniz kredi başvurunuz değerlendirilecektir. Aksi durumda kredi başvurunuzun ilk onaydan dahi geçmesi mümkün değildir.

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Minimum 6 aydır sigortalı olmanız gerekiyor ki bankaların size kredi vermekte önemli rol oynayan bu şartı sağlansın. Bazı durumlarda 4 aylık sigortalı olanların dahi kredileri başvurularının kabul edildiği bilgisini edindik. Bu bazı durumlar tamamen kredi profilinizle alakalı kısaca yüksek kredi notuna sahipseniz banka size 4 ay sigortalılık durumunuz olsa dahi kredi verebilir. En önemli nokta ise sigorta primlerinizin istikrarlı bir biçimde yatırılmış olmasıdır. Yani bir ay sigorta priminiz yatırılıp diğer ay yatırılmadıysa bu durum sürekli olmadığı için banka size olumsuz bakacaktır.

Bu kriterine ek olarak her banka kredi, banka geçmişinizi incelemek ister. Bu inceleme sayesinde -varsa- geçmiş dönemde çektiğiniz krediyi ödeme planınız, kredi kartı kullanımlarınız ve borçlarınızı ödeme sıklığınız ve daha birçok kriter hesaplanarak sizlere kredi notu adı altında bir puan verilir. Bu kredi puanı sayesinde banka sizin güvenilir biri olup olmadığınızın kanaatine varır. Düzenli maaş ve kredi notu kriterleri dışında bankanın diğer baktığı kriter sigortalılık süresidir. O yüzden kredi çekebilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor diye sormanız gayet doğaldır.

Peki Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Bu konu biraz tartışmalı olsa da genel bir hesap yapacak olursak eğer düzenli olarak sigorta priminiz 4 ila 6 aydır asgari ücret olan 1500 tl üzerinden ödenmişse ortalama en fazla alabileceğiniz kredi miktarı 10.000 TL ile 15.000 TL arasında olur.

Peki Sigortası olmayanlar veya 6 aydan düşük sigorta prim geçmişine sahip olanlar ne yapacak?

Daha önce kaleme aldığımız SSK Yok Kredi Alabilir miyim yazısına ve Sigortasız kredi veren bankalar adlı yazımıza bakarsanız kafanızdaki tüm soru işaretleri gidecektir. Güncel olarak kredi ve banka haberleri paylaşmaya devam edecek ve sizlerden gelen soruları cevaplamaya çalışacağız. Bizlere yorumlarınızla sorularınızı iletebilirsiniz.


Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder