Kredi Notu Neden Düşer?


Öncelikle kredi notunun kredi çekerken çok önemli bir şart olduğunu birçoğumuz biliyor. Ancak bilmeyenler için kısa bir hatırlatma olarak; Bankalardan kredi alırken bankanın size kredi verip vermeyeceğini belirleyen puandır. Bankalar kredi başvurusu yaptığınızda kredi notunuza bakarak ödeme alışkanlıklarınıza, geçmiş dönem borçlarınıza kadar tüm bankacılık geçmişinizi görebiliyor.

kredi notu neden düşer
kredi notunun neden düşer
Kısacası kredi notu tüm bankacılık işlemlerinizin puana dönüştürülmüş halidir. Bu puanın ne kadar yüksek veya düşük olmasına bağlı olarak banka size kredi verecek ya da vermeyecektir. Günümüzde kredi notu birçok vatandaşın aklını kurcalamakta ve dolayısıyla kredi notu neden düşer, kredi notum neden düştü ya da kredi notunu düşüren sebepler nelerdir gibi sorular sıkça soruluyor. İsterseniz gelin kredi notunu düşüren etkenlere bir göz atalım.
  • Kredi çekmek için birden fazla bankaya başvurup hepsinden red cevabı aldıysanız kredi notunuz haliyle düşecektir.
  • Vergi borcunuz varsa veya icra durumunuz varsa kredi notunuz düşer.
  • Birden fazla yüksek limitli kredi kartı sahibiyseniz yeni kredi kartı başvurusu yapıp red cevabı aldıysanız notunuz düşecektir.
  • Eğer senet ile ev veya iş yeri kiranızı banka aracılığıyla ödüyorsanız ve kirayı ödemeyi geciktirdiyseniz kredi notunuz da doğal olarak düşecektir. 
  • Eğer banka hesabınızda nakit paranız sıfır ise yani hiç para tutmuyorsanız bu da banka açısından güvensiz izlenimi vereceği için kredi notunu düşürebilir.
  • Elektirik, doğal gaz, Su vb. gibi faturalarınızın ödenmemesi de kredi notunuzu etkileyen faktörlerdendir.
Yukarıda da belirttiğimiz gibi ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzla doğrudan alakalıdır. Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tüm ödeme alışkanlığınızı kayıt altına alır ve yapacağınız bankacılık işlemlerine göre aylık olarak günceller. En basit haliyle ufak miktarlarda da olsa bir kredi kartı borcunuzu ödemeyi geciktirdiğiniz de dahi kredi notunuz düşmektedir.

Tam olarak kredi notunuzu düşüren nedenler bunlardır arkadaşlar. Kredi notunuzu düşüren sebepleri okuduktan sonra bankaya gitmeden kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz. Eğer aklınıza takılan sorular varsa çekinmeden bizlere konunun altından sorun kısa sürede cevaplayacağız.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder