2017 Vadeli Hesap Faiz Oranları Ne Kadar?


Hepimizin hayali ihtiyaçlarımızı rahatlıkla karşılayabildiğimiz, mutlu bir hayat sürebilmektir. Bu hayal uğrunda da sürekli çalışır kazancımızın bir kısmını kenara atar birikim yapmaya çalışırız. Birikim yapılabilir ancak birikimi korumak hatta üzerine koymak da ayrı bir mesele. Enflasyon durumunu göz önüne aldığımızda kenarda duran para yavaş yavaş değerini kaybedecektir. Bu sebeple insanlar birikimlerini değerini kaybetmeden yatırım araçlarına yönlendirmektedirler.

vadeli hesap faiz oranları 2017
vadeli hesap faiz oranları 
Geçen yılın sonlarından itibaren faiz oranları genel anlamda yüksek seyretmekte. Rakam olarak söyleyecek olursak 2017 faiz oranları yıllık brüt % 11 ile % 13 arasında değişmekte. Bunu nete vurduğunuzda vergi de düşüldükten sonra yaklaşık % 10 gibi bir oran karşımıza çıkıyor. Örneğin; 100 bin TL bir mevduatın aylık getirisi yaklaşık bin TL'yi bulabiliyor. Eğer bir miktar mevduatınız var ve değerlendirmeyi düşünüyorsanız ve vadeli hesapta karar kıldıysanız ilk yapmanız gereken birkaç banka ile görüşüp faiz konusunda pazarlık yapmanız gerekmekte. Birde hesap süresini biraz uzun tutarak alacağınız faizi artırabilirsiniz.

Yatırım konusu, insanları kafasında hep bir soru işareti olarak kalır. Sürekli insanlar en karlı yatırımın ne olduğunu sorar. Tercih edilen yatırım araçlarından da en sık rastlanılanı vadeli hesaplardır. Çünkü vadeli hesaplar çok yüksek faiz kazandırmasa da garanti bir kazanç olduğundan risksiz bir yatırım olarak karşımıza çıkar. Sık tercih edilmesinin sebebi de budur. Ancak burada da hangi bankanın faiz oranı daha yüksek sorusu karşımıza çıkmaktadır. Aslında her dönem aynı bankanın faizi en yüksek değildir. Yani bu durum bankanın mevduat isteğine göre değişir. Mevduat toplamaya yönelen bankalar faiz oranlarını artırır ve müşteri çekmeye çalışırlar. Tam tersi şekilde mevduat miktarını yeterli gören bankalar ise faiz oranlarını düşüreceklerdir. Bu sebeple bankaların vadeli mevduat faiz oranları sabit kalmamaktadır.

Geçtiğimiz günlerde konuyla alakalı olarak konut kredisi faiz oranları düşer mi yazımızı yayınlamıştık. Ev sahibi olmak isteyenlerin sıkça sorduğu bir soru olduğundan en son güncel haliyle konuyla ilgili bir yazı hazırladık.


Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder