2017 Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi


BES olarak bilinen zorunlu bireysel emeklilik sistemi 2017 yılında resmen uygulanmaya başlayacak. Kişiler hayat standartlarının her zaman üst düzeylerde olmasını ve bu durumunda özellikle emeklilik döneminde daha artmasını istemektedir. Çünkü yıllar boyunca çalışan kişiler emekli oldukları dönemde daha düşük bir maaş almaktadır. 

zorunlu bireysel emeklilik sistemi 2017
2017 zorunlu bireysel emeklilik sistemi nedir?

Bu da, sonsuz olan ihtiyaçların giderilmesini zorlaştırmaktadır. Kişiler sahip oldukları emeklilik maaşları ile sadece temel ihtiyaçlarını karşıladıklarından dolayı, artık onlara daha iyi bir hayat şartı sunulması açısından bireysel emeklilik sistemi ortaya konulmuştur. Bu sisteme göre, kişiler herhangi bir bankadan ya da emeklilik şirketlerine başvurarak, aylık, üç aylık ya da altı aylık dönemler ile ödeme yaparak, kendi emekliliklerine ek olarak bir emeklilik süreci başlatabilirler.

Bireysel emeklilik sisteminde, kişiler ekonomik açıdan bir zorluk yaşamamaları için, çok düşük ücretler ile bile kayıt yaptırılabilmektedir. Şuan bankalar tarafından düzenlenen sisteme göre, 25 yaşına kadar olan kişiler, aylık en az 80 liralık bir ödeme yaparak, emeklilik için bir adım atmış olabilirler. Bu sistemde sizleri en mutlu edecek durum ise, devlet teşvikleridir. Çünkü bireysel emeklilik sistemine kayıt olan kişiler için, yüzde yirmi beş oranında devlet katkısı verilmektedir. Bu da demek oluyor ki, aylık 100 liralık bir ödeme yaptığınız zaman, yüzde yirmi beş oranında bir devlet katkısı sağlandığında, aylık ödemeniz 125 liraya çıkıyor.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Fonlar

Kişilerin faydasına olacak bireysel emeklilik sistemlerinde, paranız belirlenen fonlarda işlenecektir. Başvurular sırasında detaylı bilgi alacağınız bu konuda, bilmeniz gereken en önemli nokta şudur. İlk olarak yatırdığınız tutar hiçbir kesinti olmadan hesaplanacaktır, bu tutara devlet tarafından verilen yüzde yirmi beşlik teşvik miktarı eklenecek ve toplam tutara da fonlardan gelen gelirleriniz eklenecektir. Bireysel emeklilik sisteminde fonlar arasında geçiş yapma hakkınız bulunmaktadır. Fakat bu fonlardan kimisi paranızı sadece artı miktarlarda etkilerken, bir kısmı da hem kar hem de zarar yönünde etkileyecektir.

2017 yılında Zorunlu Bireysel Emeklilik Geliyor

Şuan yasa tasarısı halinde olan bu durum ile birlikte, kamu kurumlarında ya da özel sektörde çalışma koşulu aranmaksızın, kişilere zorunlu tutulacak bir sistem hazırlanmaktadır. Bu sisteme göre, kişilerin aylık olarak maaşlarından ya da primlerinden belirli bir oranda kesinti olacak ve bu kesintiler de bireysel emeklilik sistemine dahil edilecektir. 2017 yılında yürürlüğe geçmesi kesinleşen BES sistemine göre aylık küçük tutarlarda yapacağınız ödemeler sayesinde, hem mevcut işinizden emekli olacaksınız hem de aylık ufak miktarlar ödediğiniz için bireysel emeklilik sistemi dolayısıyla ikinci defa emekli olabilme şansı elde edeceksiniz. Yasa tasarısında bu durum varken, buna ek olarak işyeri sahiplerine de belirli zorunluluklar getirilmesi hedeflenmektedir. Buna göre, çalıştığınız iş yerinin sahibi sizi emeklilik sistemine kayıt ettirmek zorunda olacak. Bu durum ise 45 yaşının altında olan kişiler için geçerli olacak.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kesintisi Ne Kadar?

İşverenlere zorunlu tutulacak olan zorunlu bireysel emeklilik sisteminde, aylık olarak düzenli bir şekilde ödeme yapılması gerekecektir. Kişilerin adına işverenleri tarafından yatırılacak olan zorunlu bireysel emeklilik kesintisi ne kadar olacak diye merak ediyorsanız da, maaşınıza bağlı olarak %3 oranında olacağını söyleyebiliriz. Bakanlar Kurulu’nun düzenlemeleri ile netleşecek olan bu oranlarda, esas kazanç baz alınacak, primler normal değerlerin iki katına kadar yatırılabilecek, yüzde birlik prim düşürme ya da maktu limit durumları uygulanabilecek. Her şeyden önemlisi de, işveren tarafından yatırılan bu primlere, devlet desteği de sağlanacak. 

Bununla birlikte, 45 yaş emeklilik olarak da bilinen zorunlu emeklilik sisteminden çıkış hakkınız da bulunmaktadır. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren otomatik bir şekilde yürürlüğe girmesi beklenen duruma göre, 45 yaşının altındaysanız, bulunduğunuz şirketteki çalışan sayısı 50 ve üzerindeyse maaşınızın brüt miktarının yüzde üçü kesilecektir. Kısacası bireysel emeklilik sistemi (BES) nedir diye soranlar için bilgi olması açısından hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Daha önce bireysel emeklilik zorunlu mu diye soranlar için açıklama yapmıştık ancak yeni konumuzda BES ile alakalı tüm detaylara yer vermeye çalıştık.Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder