48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri?


Geçtiğimiz günlerde kredi-bankacılık ile alakalı geniş bir düzenleme yasası yürürlüğe girdi. Bu düzenlemedeki en önemli konu ise 72 ay kredi ve kredi kartı borç yapılandırma idi. Bunun yanısıra ufak çapta bazı düzenlemelere gidildi ve 2014 yılında çıkan yasa dolayısıyla 36 aydan fazla vadeli alamadığımız ihtiyaç kredileri artık 48 aya kadar alınabilir hale geldi.

48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar
48 ay taksitli ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileri?


Artık üst limit 48 ay olduğundan bankalar yeni kredi kampanyaları yapmakta geç kalmayacaktırlar. Çünkü henüz kimsenin tam olarak bu bilgiden haberi yok ve her banka "ilk ben yaptım" gayesi içinde olduğundan önümüzdeki 1-2 hafta içinde neredeyse her bankanın 48 ay tüketici kredisi fırsatı sunduğunu görebilirsiniz. An itibariyle ülkemizde faaliyetlerini sürdüren her banka 48 ay ihtiyaç kredisi vermektedir. Ancak önde gelen bankalar aşağıda yer almaktadır.
  • Odeabank
  • QNB Finansbank
  • Ziraat Bankası
  • İş Bankası
  • Akbank
  • Yapı Kredi
  • Burgan Bank

Günümüzde dosttan borç para almak bir hayli güç bu yüzden herkes para ihtiyacını bir şekilde bankalar ile karşılamaktadır. Bazılarımız araç almak istediği için araç kredisi çeker, bazılarımız ise acil ihtiyaçları için tüketici kredisi çeker. Bankalar bizlere çeşitli vadeler ile bu kredileri sunarlar. Taksit sayısı alacağımız kredi tutarına bakmaksızın oldukça önemli bir detaydır. Çünkü 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi de alsanız 12 ay vadeli olarak da alsanız vade oranları ne kadar uzun olursa borcumuzu o kadar uzun vadede ödeyebiliyoruz. Ancak faiz oranları da taksit sayısıyla doğru orantılı olarak yükseleceği için aldığınız kredi tutarından çok daha fazlasını bankaya ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Bu son yapılandırma yasası sayesinde BDDK başkanının açıklamalarına göre amaç borç stoklarının erimesiymiş. Burada amaçlanan şey ödenmeyen kredilerin artmasının önü kesilecek ve 72 ay yapılandırma sayesinde ülke ekonomisine katkı sağlanacak. 48 ay tüketici kredisinin yasal olarak uygun hale getirilmesinin sebebi de tam olarak budur. Taksit sayısı uygun olduğu için insanlar kredi çekmeye teşvik edilecek ve yukarıda da söylediğimiz gibi yakında göreceğimiz 48 ay  taksitli ihtiyaç kredisi kampanyaları sayesinde kredi almak epey cazip gelecektir.

Kredi vade oranlarının artması dolayısıyla alabileceğimiz kredi tutarları da aynı oranda artacaktır. Yani eskiden size maksimum 10.000 TL tutarında ihtiyaç kredisi veriliyorsa bu tutar yükselecektir. Doğal olarak düşünürsek mantıklı olan da budur ancak kredi tutarının artması dolayısıyla insanlar ödeyemeyeceği miktarlarda kredi alacak ve "nasılsa 72 ay'da öderim" düşüncesiyle yine bankalara borçlu kalacaklardır. Bu yüzden ihtiyacımız olan tutar kadar kredi çekmeli ve kendimize bir ödeme planı belirlemeliyiz.

Son olarak eğer yeni çıkan yapılandırma yasasından önce 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi aldıysanız bankaya gidip bunu 48 ay olarak yapılandırabilirsiniz. Faiz oranları artacak ancak bu sayede borcunuzu 48 ay vadeli olarak ödeyebileceksiniz. Bu yapılandırma imkanından ancak yasa çıkmadan önce kredi çekenler yararlanabilirler. Bu yasa ise 27.09.2016 tarihinde resmi gazetede yayınlandı bilginiz olsun. Daha öne kaleme aldığımız kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı yazımızı da okuyabilirsiniz. Sorularınız varsa bu konu altından yorum yaparak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder