72 Ay Kredi ve Kredi Kartı Borcu Yapılandırma


Merhaba arkadaşlar, son gelişen olaylara bakıldığında kredi borçlarının 72 ay yapılandırması konusunda hükümet devreye girdi. Yeni bir düzenleme yapıldı ve bu sayede kredi kartı borcunuzu 72 aya kadar ödeyebileceksiniz. Ancak bu konudaki önemli bir husus da takibe takılmamış olmanızdır. Eğer takipteyseniz borcunuzu yapılandıramayacaksınız.

72 kredi ve kredi kartı borç yapılandırma
72 kredi ve kredi kartı borç yapılandırma 2016

72 Ay Borç Yapılandırma Şartları

Sadece bir defa yapabileceğiniz 72 ay kredi borcu yapılandırması için herkes bankaların yolunu tutmaya başladı. Ancak konunun detayları muallakta olduğundan kaleme alınması gerektiği kanısına vardık. Bu yapılandırma kredi veya kredi kartı borçlarınız için düzenlenmiştir ancak dikkat edilmesi gereken nokta her kredi borcu için geçerli olmadığı gerçeğidir. 72 ay borç yapılandırma sadece ihtiyaç kredisi için geçerlidir. Yani eğer konut kredisi veya araç kredisi aldıysanız borcunuzu yapılandıramazsınız.

30 eylül itibariyle BDDK(Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tüm bankalara ilgili düzenlemeyi tüm bankalara iletti. Bu tarihten itibaren kredi kartı veya ihtiyaç kredisi borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

72 Ay Vadeli Borç Yapılandırma Faiz Oranları Ne Kadar?

Bu konuda belirlenmiş bir faiz oranı olmadığı için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının gecikme faiz oranları geçerli olacaktır. Bu da en fazla %2.52 olarak bizlere yansıyacaktır. Kısacası bankanız kredi kartı borcunuz için bu faiz oranının üstünde işlem yapamayacaktır. Ancak konuyla alakalı bazı açıklamalar geliyor ve bu faiz oranının %2.52 olmayacağı gelen bilgiler arasında. İhtiyaç kredisi için faiz oranları ise tahmini olarak 1,20 ila 1.50 arasında olacaktır.

İsterseniz sizlerden bu konu ile ilgili mail yoluyla gelen sorulara yanıt verelim ki konu daha bir netleşsin.

Farklı bankalarda kredi kartı borcum var yapılandırma nasıl olacak?

Eğer birden fazla bankada kredi kartı borcunuz mevcutsa tüm borçlarınızı tek bir bankada yapılandırabilirsiniz.

Yasal takipteyim kredi borcumu yapılandırabilir miyim?

Yasal takipte olanlar 72 ay kredi kartı borcu yapılandırmasından maalesef yararlanamayacaklar. Bu konuda yapılan çalışmalar takipte olanları kapsamamaktadır.

72 ay yerine 48 ay yapılandırma yapılabilir mi?

Bu konuda yapılan açıklamalara göre elbette ki 72 ay ile sınırlı değilsiniz. 36 ay ya da 48 ay yapılandırma yaparak borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

72 Ay Yapılandırma Yapan Bankalar Hangileri?

Öncelikle bankaların kendi içlerinde çalışmalarının henüz devam ettiğini hatırlatalım. Bu yüzden biraz da şimdilik bankalar ve müşteriler arasında olan bu durum dolayısıyla her banka 72 ay borç yapılandırma yapmamaktadır. Şuan için haberini aldığımız Vakıf Bank ve Ziraat Bankası kredi kartı borçlarınız veya aksayan bireysel kredileriniz için 72 ay yapılandırma işlemlerine başladı. Faiz oranları ise borcunuzun ne kadar olduğu ile alakalı, kısaca kişiden kişiye değişecektir.

Araç(Taşıt) Kredisi 72 Ay Yapılandırma Yapılıyor mu?

Konumuzun başında da belirttiğimiz gibi ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borçları dışında 72 ay yapılandırma mümkün değildir. Ancak Vakıfbank 48 ay araç kredisi borç yapılandırma yapıyor.

Son olarak ilgili düzenlemeye en kısa sürede ayak uyduracak bankalar tahmin edeceğiniz gibi devlet bankaları olacaktır. Özel bankalar olaya biraz da temkinli davrandıkları için sistemlerini bu yeni yasaya göre düzenlemeleri zaman alacaktır. Bu yüzden bankalar kredi borcumu yapılandırmıyor diye düşünebilirsiniz ancak bir süre sonra detaylar açıklandıkça konu da netlik kazanacaktır.

2 Aralık 2016 Güncelleme: Aldığımız bilgilere göre artık Garanti Bankası, Yapı Kredi, Qnb Finansbank, Akbank ve daha birçok banka 72 ay kredi kartı yapılandırmalarına başlamıştır. Yapılandırma yapmak isteyip sorun yaşadıysanız yorumları okuyabilir ve sizinle aynı durumda olanların neler yaptığını öğrenebilirsiniz.

Son olarak birkaç hafta kadar önce yayınladığımız borç kapatma kredisi veren bankalar adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.


Google+ ile Paylaş

26 yorum:

 1. Merhaba,

  Öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim. Bireysel krediler için Vakıfbank ve Ziraat Bankası'nın 72 ay yapılandırmaya başladığını belirtmişsiniz. Bir sorum olacak, acaba özel bankalarda bulunan bireysel kredimizi Vakıfbank ya da Ziraat Bankası'nda yapılandırabiliyor muyuz? Bu konuda bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Sorunuza gelecek olursak; Ziraat bankasının ve Vakıfbank'ın 72 ay yapılandırma yaptığının bilgisi çeşitli forumlarda yazmaktaydı ancak gördüğümüz kadarıyla ihtiyaç kredisi (tüketici kredisi) için bankalar maksimum yapılandırma olarak 48 ay belirlemiş. Kredi kartları için 72 ay yapılandırma mevcuttur. Eğer başka bankalarda bulunan borçlarınızı tek bankada birleştirmek istiyorsanız bu da mümkündür buna da "borç transferi kredisi" adı veriliyor ve çeşitli bankalar 48 ay vadeyle borcunuzu transfer ediyor. Yine de doğru bilgiyi doğrudan ilgili bankayı arayarak öğrenebilirsiniz. Takip etmeye devam edin, iyi günler dilerim.

   Sil
  2. Güncelleme: Garanti bankası 72 ay ihtiyaç kredisi yapılandırma yapıyormuş. Bankaya giden bir arkadaşın yazdığı yoruma göre faiz oranları biraz yüksekmiş ancak 72 ay mümkün deniyor.

   Sil
  3. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

   Sil
  4. Asıl sitemizi takip edip yorum yaptığınız için ben teşekkür ederim, iyi günler.

   Sil
  5. merhaba az önce garanti bankası tam destek hattını aradım bugün ödemem gereken bir kredi taksitim var onu ödeyin sonra bir iş günü sonra arayın yapılandıralım diyor. başka bir cümlede ise yatırmazsanız da bekleyin ay sonuna doğru taksit küçültme ile ilgili kampanyamız olacak diyorlar hala karar alamamıslar

   Sil
  6. En fazla 2-3 haftası var Sait bey, her bankaya tebliğ çoktan gönderildi. Sadece yasanın uygulaması biraz geç olacak o kadar, şuan için birçok banka çalışanının dahi bu yasadan haberi yok. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Lütfen boşuna kredi borçları olanları ümitlendirmeyin, yapılandırma yapmak tamamen bankasın insiyatıfınde, ister yapar isterse yapmaz..Ben Vakıfbank ve Garanti Bankasına başvurdum inanın 5 dk içinde red cevabı aldım.Neden mi kredi notum düşmüş, bu yüzden veremiyorlarmış..Bu yapılandırmanın amacı neydi, borçların 72 ay a kadar yapılandırarak herkesi borçtan kurtarmak değil miydi ? Bankaların tek amacı faiz batagına herkesi sürüklemektir.Başbakanın yaptığı açıklamada da bankalar yapılandırma yapacaktır demiyor sadece banka isterse yapılandırma yapabilir diyor.Tamamen bankaların insafına kaldı yani, bizim bankalarımızda çok insaflı ya

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, BDDK başkanının son açıklamasına göre bu düzenleme borç stoklarının erimesi için yapılmış. Yani bankaların diretmesi er yada geç son bulacaktır, bankalara tebliğ edileli zaten ortalama 1 hafta oldu. En geç 2-3 hafta içinde sistem oturur ve yapılandırma işlemlerinde yaşanan sorunlar da ortadan kalkar diye ümit ediyoruz. Ama dediklerinizde son derece haklısınız, kredi notunuz düşük diye borç yapılandırması yapılamayacağını belirtmeleri son derece yanlış. Sonuçta yasa resmi olarak çıktı, umarız sorunlar en kısa sürede çözülür. Yorum yazdığını için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Tüm Arkadaşlara,bddk yasa maddelerinde eksiklik var uygulama usul ve esasları diye ikincil bir düzenleme yayınlamazsa bankalar kendilerine göre keyfi işler yapmaya devam ediyor ve yasa asıl amacına hizmet edemez olan vatandaşa oluyor,yasa yapılandrılabilir derse faize sınır koymazsa,borçlar tek hesaba taransfer olabilir demezse yasal takipte ama icra mahkemesine başvuru yapılmamışsa yada yapılmış olsa bile demezse olacağı bu işte.Tavsiyem herkese ben bimere bu konuda şikayet eşletronik başvurusu yaptım bddk ikinci bir düzenleme yapsın diye sizde yapın çözümü bu.

  YanıtlaSil
 4. Tüm arkadaşlara BİMERE BDDK nın bu konuda ikincil bir düzenleme yapması talebinde bulunun inanın çözüm bulunur...

  YanıtlaSil
 5. Diyelim A bankasına olan borcumuzdan dolayi takibe girdik maaşın yüzde 25 ine haciz geldi. Bu durum B bankasına olan borcumuzun yapılandırılmasına engel mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir bankaya olan borcunuzdan dolayı yasal takibe girmeniz diğer bankaları doğrudan etkileyecektir. Bu yüzden mantıken yapılandırma yapamazsınız diye düşünüyorum. Ancak yine de yanlış yönlendirme olmaması adına B bankasını arayıp aynı soruyu sorarsanız kesin bir yanıt alabilirsiniz. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 6. Ya kardeşim bankada çalışan memur dilekçe alma ve dilekçeye cevap vermenin ne demek bile olduğunu bilmiyor.Öyle mektup gibi alma verme yok diyor.Resmi yazışma kurallarını bile bilmiyor.Hele yasayı okuyupta yorumlaması ne mümkün,nerde onlarda o zeka..Bugün odeabank ve ing banka a gittim.Odeabank diyor ki,neymiş efendim ptt aracılığı ile bankalarından kredi kullanmışım yoksa yapılandırırlarmış,ing diyor ki, ödemelerim düzenli imiş iki dönem gecikmeye girersem öyle yapılandırırlarmış falan.Tam geri zekalıları oturtmuşlar müşteri yetkilisi diye.İnanın kurnazlıklarından bu şekilde davranmıyorlar,geri zekalı olduklarından.açıyorlar telefonu birilerinden aklı alıp, şöyle deyin diyor onlarda öyle diyorlar.Ama bekleyin Admin inde saolsun söylediği gibi 1-2 hafta içerisinde afedersininiz eşek gibi yapacaklar.Elleri mahkum.

  YanıtlaSil
 7. BDDK Resmi gazetede yayınlayarak bir yasa çıkartıyor ve arkasında durmuyor. Bankalar da bu mevzuatı uygulamıyor, bu hukuksuz durum karşında kamuoyu oluşturmaktan başka çare yok. https://www.bimer.gov.tr/ ve https://ebulten.bddk.org.tr/esikayet/ kurumların web sitelerine de bu konudaki şikayetlerimizi bildirmeliyiz. Oturup bekleyerek olmayacak bu iş.

  YanıtlaSil
 8. bende bugün vakıfbanka gittim kredi ve kredi kartımın borç bakiyesini yapılandırmak istiyorum dedim. güya aldı kimliğimi baktı ilk dediği şey şu ödemeleriniz muntazam bu durumda yapamayız dedimki kardeşim ödemelerim 3-5 gün aksıyor ayrıca kredi kartından alıyorum bu şekilde kredi ödüyorum baktı evet dedi. dedimki 72 ay üzerinden yapılandıralım. olmaz dedi niye dedim bu sefer banka içi tebliğ dedi kem dedi küm dedi. faiz oranı 1.50-1.55 dedi. dedim hangi ürününüzün faiz oranı 1.50 dediki önceki senelerde uygulamalarımızda var. olabilir dedim fakat cari dönemde varmı yok. zaten bu kanunun amacı bir defaya mahsus olmak üzere ödeme kolaylığı sunmak değilmi dedim evet dedi. o zaman fahiş faiz uygulaması ne demek oluyor dedim. daha bi sürü konuşma... netice yok. o zaman kredi kartımı yapılandırcam dedim baktı maktı dediki sistem izin vermiyor niye dedim dediki kartınız yapılandırılacak kartlar içinde değil yani aksatma yok!!! Neticede bu bankalar önce sizi gecikmeye sokup merkez bankasında kara listeye aldırmak istiyor. haa birde dediki kredinizin 45 gün ödenmemiş olması lazım yapılandırma için. dedimki yahu böyle bir şey ne yönetmelikte var ne kanunda nerden çıkartıyorsunuz bunu. el cevap iç tebliğimiz!!!! velhasıl kelam bankalar kaz yolmak peşinde kimse başbakanın dediğine bakmıyor kaale bile almıyor.

  YanıtlaSil
 9. 72 ay yapılandırmaya yanaşmayan bankalar konusuyla ilgili imza kampanyası başlatılmış. Birlikten kuvvet doğar. Çorbada tuzumuz olsun. https://www.change.org/...ion&utm_medium=copylink

  YanıtlaSil
 10. Halk bankası, gecikmede olsun ya da olmasın 48 Aya kadar ihtiyaç kredisi faiz oranı=1,28 49-72 arası=1,35 kredi kartları için=1,75 uygulamaya 17/10/2016 pazartesi başlıyorlar. maalesef takipteki, icradaki borçları kapsamıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederiz.

   Sil
 11. Garanti bankasindaki 6 bin lira borcumu 72 ay yapilndirmak istedim aylik 190 lira ve toplamda 14 binden fazla oluyor :)

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,

  Halkbank bireysel kredi için 72 ay yapılandırmaya pek yanaşmıyor sanırım. Diğer devlet bankalarına göre geride kaldı. Bu konu hakkında bilginiz var mı? Önümüzdeki haftalarda Halkbank'ın yapılandırma süresini 72 aya çıkarma ihtimali var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, halkbank bir takipçimizin belirttiği kadarıyla 1,28 faiz oranı ile 48 aya kadar yapılandırma yapıyor. Daha birkaç gün kadar önce Başbakan Binali Yıldırım çıkıp sert bir dille bankaların yasayı uymaları gerektiğini belirtti. Ancak %51 hisse ile devlet bankası olan halkbank bile 72 kredi yapılandırma yapmıyorsa diğer bankaların ayak uydurması tahminlerime göre normalden daha uzun sürebilir. Temennimiz bir an evvel tüm bankaların 72 ay kredi yapılandırmalarına başlamalarıdır, şuan için kredi kartını 72 aya kadar birçok banka yapılandırıyor. Krediler için sorunlar yaşanıyor bir tek, gelişme yaşandığında konumuza ilave edeceğiz. Eğer siz de konuyla alakalı bilgi edinirseniz buraya yazarsanız memnun oluruz. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Sil
  2. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Evet, ben de buradaki yorumlardan öğrendim. Halkbank, 48 ay vade ile yapılandırma yapıyor fakat 72 ay yapmamak için diretiyor henüz... Bir değişiklik olur da bilgi edinirsem eğer burada sizlerle paylaşırım.

   Ayrıca bir başka bankayla ilgili bilgi vereyim. QNB Finansbank'ın dijital bankası olan Enpara, 72 ay vade ile yapılandırma imkanı sunuyor, bilginize...

   Sil
  3. Merhaba, verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederiz.

   Sil
 13. benim şu an garanti bankasına 1400 borcum var onuda yapılandırabılıyırmuyum yoks eylülden öncekiler için mi geçerli bu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, yasa yürürlüğe girmeden önceki borçları kapsamaktadır. Yani yasanın 27 eylül de resmi gazetede yayınlanmasından sonraki borçları kapsamıyor.

   Sil