Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır ve Şartları Nelerdir?


Son zamanlarda iyice revaçta olan arıcılık için çok büyük bir bütçeler gerekmese de bankalar arıcılık kredisi vermektedirler. İlk etapta sadece devlet bankaları tarafından arıcılığın ve tarımın desteklenmesi dolayısıyla verilmekteydi fakat bu durum suistimal edildi. Farklı amaçlar için kullanılan arıcılık kredisinin artık özel bankalar tarafından da verilmeye başlandığının bilgisini aldık.

arıcılık kredisi nasıl alınır şartları neler
arıcılık kredileri veren bankalar

Eğer özel bankalar yerine devleti tercih edecekseniz üç farklı şekilde finanse edildiğinin altını çizelim. Bunlar; hibe kredi, düşük faizli kredi ve faizsiz kredi olmak üzere sınıflandırılmaktadırlar. Aynı şekilde üç ayrı devlet kurumu olan Ziraat bankası, KOSGEB ve TKDK'dan alabileceğiniz bu arıcılık kredisini farklı amaçlar için kullanmamanız gerektiğini tekrar hatırlatalım.

Arıcılık Kredisi Şartları Nelerdir?

 • Arılı kovan, maske, körük, el demiri, yeni kovan, bal süzme makinesi, çiftleştirme kutusu, polen kurutma makinesi, ana arı ızgarası veya ana arı kafesi gibi ekipman veya teçhizat için kredi alabilirsiniz.
 • Eğer gezginci arıcılık sistemini uygulayan biriyseniz nakliyat giderleri, işçilik gibi giderleriniz için kredi alabilirsiniz.
 • Beslenme açısından arılar için ilkbaharda koloni başına 10 kg şeker için kredi alabilirsiniz.
Şartlarına bakıldığında oldukça yeterli olduğunu görebilirsiniz bu yüzden bu krediyi gerçek arıcıların alması ve bu doğrultuda kullanması en önemli şarttır.

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Aşağıda yer vereceğimiz arıcılık kredisi veren bankalar ile doğrudan görüşme yaparak bu kredi fırsatından yararlanabilirsiniz. Ancak görebileceğiniz gibi devlet ya da özel kurumlar olmak üzere iki ana seçeneğiniz var. Devlet kurumlarının da, özel bankaların da kendi içinde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Özel bankaları tercih edecekseniz telefonla çok daha detaylı bilgi alabilir ve size uygun olan bankadan kredi alabilisiniz.

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Devlet kurumları olarak yukarıda yazdığımız gibi Ziraat Bankası, KOSGEB ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) tarafından veriliyor.

KOSGEB'de "Arıcılık Teşvik Kredisi" olarak geçen bu kredi için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekiyor. Tam 32 saat süren bu eğitim sonucunda faizsiz kredi veya hibe kredi alabilirsiniz.

Ziraat bankasından ise yukarıda yer alan giderler için kredi çekebilirsiniz. Uygun şartlarda düşük faizli kredi için ziraat bankasını tercih edebilirsiniz.

TKDK bize bu imkanı sağlayan bir başka devlet kurumudur.

Arıcılık kredisi veren özel bankalara baktığımızda ise;
 • Finansbank
 • Şekerbank
 • Teb
 • Vakıfbank

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi İçin Gerekli Belgeler

 • Çiftçi Belgesi - ÇKS Belgesi
 • Krediye karşılık gösterebileceğiniz teminat belgeleri
 • Nüfus cüzdanınız
 • Kira kontratı, tapu kaydı gibi Tarımsal işletmeyi teşvik edici belgeler
 • Eğer işletme iseniz  son 3 yılın gelir ve bilanço tablosu

Yukarıda yer alan ilgili bankalar arıcılık kredisi vermektedirler. Son olarak geçtiğimiz hafta yazdığımız esnafa 30 bin tl faizsiz kredi yazımızı da okumak isterseniz diye rengini kırmızı yaptık. Tıklayıp sitemizdeki arıcılık kredisi ile alakalı olan o konumuza gidebilirsiniz. Sorularınızı aşağıdan bizlere yazabilir ve kısa sürede cevabınızı alabilirsiniz.


Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder