Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?


Emekli biriyseniz ve borçlarınızı ödemekte güçlük çekiyorsanız ve artık ödeyememekteyseniz sizleri nasıl bir süreç bekliyor tüm detaylarıyla ele alalım. Bu süreç hem kredi için hem de kredi kartı için ortak işlediği için ikisini bir olarak tutacağız.
emekli kredi borcunu ödemezse ne olur
emekliler kredi borcunu ödemezse haciz gelir mi?
Şimdi borcunuzu bir süredir sorunsuz ödediniz bu ödenen aylardan sonra borcunuzu yatırmazsanız banka tarafından telefonla aranacaksınız. Banka bu ikaz süresince ısrarla size borcunuzu ödemenizi yoksa hukuksal haklarını kullanacağını belirtir ve bu aranma süreci 2 ila 3 ay boyunca sürer. Bu sürece psikolojik olarak da hazır olmanız gerektiğinin altını çizelim. Bu telefon trafiği boyunca bankadan her arama geldiğinde durumdan rahatsız olabilirsiniz.

Telefon ile ikaz etmeler aşağı yukarı 3 ay sürecektir. Bu sürenin dolması durumunda banka tarafından evinize mektup yollanacaktır ve mektupta tüm borcunuzu ödemenizin istendiği yazmaktadır. Yani 3 ay sonunda bankanın güvenini sarstığınız için artık bankadan çektiğiniz kredinin veya kredi kartı borcunuzun tümünü bir kerede ödemeniz gerekmektedir. Ek olarak kredi notunuzun da bu durumdan oldukça olumsuz etkilendiğini belirtelim.

Peki ya bu borç 3 ay sonunda hala ödenmezse ne olacak?

Bu durumda banka ile aranızda hukuksal bir süreç başlayacak ve avukat masrafları da borcunuza dahil olacaktır. Yani borcunuz giderek artacak ve bu işten en zararlı çıkacak kişi yine siz olacaksınız. Dosyanın avukata verilme süresi mektubun geldiği aynı gün de olabilir daha sonraki haftalarda da olabilir ancak bu sürece girilmesi sizin açınızdan büyük sorunlar doğuracaktır. Dosyanızın bir hukuk bürosuna verilmesinden sonra büro tarafından size borcunuzu nasıl ve ne sıklıkla ödeyebileceğinizi soran bir mesaj veya doğrudan arama alacaksınız. Hukuk bürosundan arandığınızda ödemelerinizin tümünü ödeyemeseniz dahi az da olsa elinizde olduğu kadar ödemeniz gerektiği bilgisi aktarılacaktır. Bu süreçte iyimser yaklaşıp borcunuzu ödemeye yanaşırsanız bu süreç borcunuzun tamamını ödeyene kadar devam edecektir. Eğer borcunuzu bankaya ve hukuk bürosuna ödemediyseniz ve bu aşamadan sonra borcunuz hakkında hiçbir iyileştirmeye gidilmeyecektir. 

Emekliler kredi borcunu ödemezse haciz gelir mi?

Elinizde bir aracınız veya satılacak bir mülkünüz bulunuyorsa bunlar satılır ve borcunuz karşılanmaya çalışılır ancak borcunuzu kapatmaya yardımcı olacak bir malınız mülkünüz bulunmuyorsa haciz işlemleri başlayacaktır. Normalde emekli biri kredi çektiğinde ve ödeyemediğinde eve haciz için gelmedikleri bilgisi yazsa da bu konuda temkinli olunması gerektiğini hatırlatalım. Evinize haciz için geldiklerinde hayati eşyalarınızı ve aynı türden birden fazla olmayan eşyalarınızı alamayacaklardır. Kısacası ocak, çamaşır makinesi, buzdolabı gibi her evde bir adet bulunan bu hayati malzemeler alınamaz. Evinize haciz memurları ile gelen avukat para edebilecek eşyaları almak isteyeceği için halı gibi ucuz eşyaları almak istemeyecektir. Emekli kredi borcunu ödemezse haciz gelir mi sorusunun cevabı aşağı yukarı böyledir.

Süreç burada yazdığından daha hızlı da gelişebileceği için her türlü konuda hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizelim. Bankaların da zaman içinde tutumlarının değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. Bu sürecin sonunda evde alınabilecek bir şey olmadığı için hukuk bürosu dosyanızı bankaya geri verir ve bu süreç dosyanızın yeni bir hukuk bürosuna verilmesiyle devam eder. Banka sizden borcunuzu temin edemediği için sizle bir defa daha uzlaşmak isteyebilir ve bu süreç boyunca binen faizlerin silinip sadece ham borcunuzu ödeyeceğiniz bir ödeme planı çıkarılabilir. Ancak bu durum her bankada farklı olacağı için sizden tek kerede tüm borcunuz da istenebilir, hiçbir şekilde uzlaşmak istenmeyebilir de.

Emekli kredi borcunu ödemezse hapis cezası var mı?

Bu konu hukuk forumlarında da çokça tartışılan ve sıkça sorulan sorular arasında yer alır. Emekliyseniz ve kredi kartı ya da kredi borcunuzu yukarıda anlattığımız süreç boyunca ödemediyseniz hapis cezası almazsınız. Ancak hukuk bürosu size bir taahhütname imzalattıysa belirtilen tarihe kadar borcunuzu ödemediğiniz takdirde 3 ay hapis cezası alabilirsiniz. İmkanınız varsa borcunuzu ödemeniz sizin yararınıza olacaktır. Yazımızda da belirttiğimiz gibi bu taahhütnameyi imzalamadıysanız hapis cezası almazsınız.


Yazımızın sonuna geldik uzunca bir yazı oldu ancak emekli kredi borcunu ödemezse ne olur sorusunun yanıtını detaylıca verebildiğimizi düşünüyoruz. Daha önce yazdığımız borç kapatma kredisi veren bankalar yazımızı da okuyabilirsiniz. Son olarak konuyla ilgili başınızdan geçen olayları veya varsa sorularınızı aşağıdan yorum olarak yazabilirsiniz. 

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder