Engelli Kredisi Veren Bankalar ve Aranan Şartlar


Eskiden engelli bir birey için kredi almak zordu ancak günümüze birçok banka artık engelli vatandaşlara kredi vermeye başladı. Özel bankalar ve katılım bankaları da dahil olmak üzere engellilerin bir maaşı veya bir geliri olduğu sürece kredi almasının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Engelli kredisi verilirken normalde olduğu gibi kredi notu büyük önem arz etmektedir.


engelli kredisi veren bankalar
engelli kredisi veren bankalar ve şartları
Artık bankaların en çok dikkat ettiği kriterlerin başında geldiği için ne kadar yüksek kredi notunuz varsa banka tarafından size kredi verilme ihtimali o denli fazla olacaktır. Ancak biz kredi notu düşük olan engelli vatandaşlarımıza kriterleri daha az olan bankaları tercih etmeleri yönünde tavsiyede bulunacağız.

Engelli Kredisi Şartları Nelerdir?

Konumuzun en başında da belirttiğimiz gibi engelli bireyin bir geliri olması ilk şarttır. Normalde olduğu gibi sigortaları 6 aydır ödenmiş olması da dikkat edilen kriterler arasındadır. Bu ilk şartı yani düzenli gelire ait olduğunu resmi belge ile bankaya kanıtladığınızda kredi almanın önündeki en büyük engel kalkmış olacak, alınan maaşta herhangi bir icra olmaması şartıyla tabi ki. Buna ek olarak yüksek bir kredi notuna sahip olmanız kredi alma ihtimalinizi son derece artıracağı için kredi notu düşük olanların da şansı azalacaktır. Ancak bu kredinin sadece fiziksel engellileri kapsadığını not düşelim.

Engelli Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

  • Ziraat Bankası
  • VakıfBank
  • HalkBank
  • Yapıkredi
  • Finansbank
Yukarıdaki bankalar dışında engelli kredisi alabileceğiniz birçok özel banka da mevcuttur bu bankalarla görüşüp olumsuz yanıt aldıysanız yada farklı sebeplerden isterseniz farklı bankalara da başvurabilirsiniz.

Engelli kredisi için devlet bankalarını tercih etmeniz ödeme kolaylığı da sağlayacağı için bizler Ziraat Bankası, Halk Bankası ve VakıfBank gibi güvenilir bankaları öneriyoruz. Ancak özel bankaların da artık kendi içlerinde çeşitli iyileştirme çalışmalarına girdiğini düşünürsek Finansbank ve Yapıkredi'de engelli kredisi alabileceğiniz bankalar arasındadır. Engellilere kredi veren bankalar ekonomik hareketlilik oluşması ve engelli vatandaşlarımızın hayat planlarına yardımcı olmak adına vereceği kredinin vade süresi ve faiz oranları oldukça hassas olarak belirleyecektir. Artık bankalar engelli vatandaşlarımızın da kredi alabilmelerinin önünde bir engel olmadığını gördüğü için olabildiğince yardımcı olacaklardır. Peki ya hangi şartlar sağlandığında engelli kredisi verilecek, isterseniz konumuzun en önemli kısmı engelli kredisi için şartlara gelelim.

Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her kredi başvurusunda olduğu gibi standart olarak telefondan veya direkt şubeye giderek engelli kredisi için başvuru yapabilirsiniz. Bir de ek olarak bankanın internet sitesi üzerinden de gerekli formları doldurarak başvuru işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Ön onay alındığı takdirde engelli kredisi başvurusu için gerekli belgelere bakacak olursak;
  • Engellinin durumunu resmi olarak gösteren rapor,
  • Gelir beyanı,
  • Sigortanın 6 aydır ödendiğini belirten belge,
  • Maaş bordrosu.
İstenecek temel belgeler arasında yukarıdakiler yer almakta ancak ikametgah adresinizi belirten belge gibi daha temel belgeler de istenebileceği için bankaya bu konuyu danışmak mantıklı olacaktır. Kısaca engellilere kredi veren bankalar hangi şartlar sağlandığında kredi veriyor açıklığa kavuşturduğumuzu düşünüyoruz. Bizlere her zaman dilediğiniz kadar soru sorabileceğinizi unutmayın, yorumlarınızı bizlere ulaştırın biz de kısa sürede cevaplamaya çalışalım. Eğer kredi notunuzun kredi çekmeye uygun olup olmadığını merak ediyorsanız kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı yazımıza da bir göz gezdirebilirsiniz.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder