Hayat Sigortasının Ödemediği Krediler Hangileri?


Öncelikle bankalar hayat sigortasını neden yapar konusundan başlayalım, buradaki amaç krediyi çeken kişi ölür ya da ödeyemeyecek duruma gelir (sakatlık vb.) ise borcunu sigorta şirketi karşılar. Ancak bu durum her sigorta şirketinde geçerli olmadığı ya da yaptığınız sigorta anlaşmasında yer almadığından değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin sadece ölüm durumu yaşandığında devreye giren sigorta şirketleri olduğu gibi sakatlık, yaralanma, iş görmemezlik gibi durumlarda da borcu karşılayan şirketler bulunmaktadır.

hayat sigortasının ödemediği krediler
hayat sigortasının ödemediği krediler hangileridir?

Kısacası sigorta şirketlerinin var olma amaçları bir talihsizlik yaşandığında borcu üstlenmektir. Artık birçok banka size kredi verirken hayat sigortası yaptırmayı teklif etmekte hatta bazı bankalar bu uygulamayı zorunlu hale getirmiştir. Yani sigorta yapmadan o bankadan kredi alamayacağınız anlamına gelmektedir. Fakat üstünde durulması ve konu başlığında yer aldığı gibi hayat sigortasının ödemediği krediler yüzünden pek çok kişinin canı yanmakta. Bu yüzden sık sık "hayat sigortası kredi borcumu ödemiyor" gibi şikayetler görüyoruz. Peki ya hayat sigortası hangi kredileri ödemiyor?

Hayat sigortası yaptırırken banka tarafından da yaptırsanız kendiniz bireysel olarak da yaptırsanız kesinlikle sözleşmeyi iyi okumanız gerekmektedir. Bu sözleşmede yer alan maddeler sayesinde hangi durumlarda hayat sigortası krediyi karşılar ya da karşılamaz sorusunun cevabını da almış oluyorsunuz. Örneğin Sigorta şirketleri intihar, hastalığınız olduğu halde sigorta poliçesi yaptırırken bildirilmemesi ve bunun sonucunda vefat edilmesi halinde krediniz sigorta şirketi tarafından ödenmeyecektir. Hayat sigortası yaptırdığınızda sağlığınızla ilgili önemli bir hastalığınız varsa kesinlikle poliçeye eklenmelidir. Eğer bu sebepten vefat edilirse ve poliçe de bu hastalık bilgisi yer alıyorsa sigorta şirketi borcunuzu ödeyecektir. Hayat sigortası yaptırdığınız zaman bankalar size en yüksek fiyat verecek ve kendi de bu durumdan payını alacaktır. Bu yüzden bireysel olarak da hayat sigortası yaptırabileceğinizi unutmayın. Bankaların sigorta şirketleriyle yaptığı anlaşmalar değişkenlik göstereceği için fiyatlarda da oynamalar olacaktır.

Son olarak kısaca hayat sigortasında, sigorta şirketlerinin ödemediği krediler, sizin poliçede belirtmediğiniz veya intihar gibi durumlar yaşandığı zaman gerçekleşir. Bunun dışında yaptırdığınız hayat sigortasının kapsamına dikkat edin, konumuzun başında da söylediğimiz gibi sadece ölüm durumunda mı sigorta şirketi devreye girecek ya da sakatlık vb. durumlarda da borç şirket tarafından karşılanacak mı? Önemli olan ve dikkat edilmesi gerekenler bunlardır. Hayat sigortasının ödemediği krediler kısaca bunlardır bunun yanı sıra ölen kişinin kredi borcu ne olur şeklinde ayrı bir konuda daha detaylıca anlattığımız başlığımızı da dilerseniz okuyabilirsiniz. Her zaman söylüyoruz, konuyla ilgili sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacağız. Sormakta çekinmeyin, iyi günler dileriz.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder