İhtiyaç Kredisi Vadeleri Uzadı Mı?


Geçtiğimiz günlerde, Başbakan Binali Yıldırım tarafından, kişilerin ihtiyaçlarının daha uygun koşullar altında giderilmesini sağlamak adına, ihtiyaç kredilerindeki vade sürelerinin 48 aya kadar uzatılacağı, bu uygulamanın da çok yakın bir zamanda yürürlüğe gireceği belirtilmişti. Ayrıca açıklamalarda bulunan Yıldırım, kredi kartı borcunu yapılandırmaya sokacak olan kişiler için de, yapılandırma süresinin 72 aya kadar uzatılacağını belirtti.


ihtiyaç kredisi vadeleri uzadı mı
tüketici kredi vadeleri uzadı mı
Bu açıklamalar birçok kişi için büyük bir mutluluk kaynağı olurken, açıklamaların ne zaman gerçeğe dönüşeceği ise merakla bekleniyordu. Ülkemizdeki finansal kuruluşların ihtiyaç kredilerindeki vade oranlarına baktığımız zaman, bazı bankaların 48 aylık ihtiyaç kredilerini şimdiden devreye soktuklarını görmekteyiz. 72 ay yapılandırma yasasının da ise an itibariyle çıktığını belirtelim..

Bireysel İhtiyaç Kredilerinde Vadeler Ne Zaman Uzayacak? 

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 21 Eylül tarihinde yukarıda bireysel kredi vadeleri ne zaman uzayacak üzerine belirttiğimiz açıklamalarda bulunmuştu. İhtiyaç kredilerinin vade sürelerinin 48 aya çıkartılması ve kredi kartı yapılandırmalarında da 72 aya kadar vade süresi belirlenmesindeki açıklamalar, Resmi Gazete ’de yakında yayınlanacaktır. Kesin bir şekilde yürürlüğe girecek olan bu bilgilendirme ile birlikte Garanti Bankası ve Vakıfbank, Sonbahar Fırsatı isminde kredi paketleri hazırlamış ve 15 bin liralık ihtiyaç kredileri için de 48 aylık bir vade süresi belirlemiş durumdadır. Yapılan bu çalışmanın diğer bankalar tarafından da kesin bir şekilde uygulanacağı bilinmektedir. Ayrıca, bankaların yapmış olduğu bu kredi paketlerinde dikkatleri çeken diğer bir durum ise, faiz oranlarının %1.25 ile sabit tutulmasıdır. Bu da, ihtiyaç kredilerinde vade sürelerinin uzayarak, faiz oranlarının düşeceğinin göstergesidir.

Kredi Kartı Yapılandırma Süresi Ne Zaman Geçerli Olacak? 

Bireysel kredi vadelerinde son durum olarak, Bankalar hem kredi hem de kredi kartının borcunu yapılandırmak isteyen müşterileri için, 3 Ekim 2016 tarihine kadar en fazla 48 aylık bir ödeme kolaylığı sunmaktaydı. Fakat 3 Ekim tarihinden itibaren, bankaya olan borcun kaynağı ne olursa olsun, vade süreleri 72 aya kadar uzatılmıştır. Bununla birlikte, kredi ya da kredi kartı borcunu yapılandırarak, ekonomik açıdan biraz da olsa rahatlamak isteyen kişiler, bankalarına başvurarak, toplam borçlarını 72 aya kadar uzayan vadeler ile yapılandırabilecekler. Henüz Resmi Gazete’ de yayınlanmamış olsa da, Başbakan’ın yapmış olduğu açıklamaları birçok banka uygulamaya başlamış durumdadır.

Geçtiğimiz günlerde büyük ilgi gören 72 ay kredi ve kredi kartı yapılandırma üzerine bir yazı yayınlamıştık, yapılandırma ile ilgili detayları oradan öğrenebilirsiniz.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder