Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?


Tarım kredisi aslında emekçilerimiz için doğru zamanda kullanıldığında oldukça faydalı ve hayat kurtarıcı bir kredidir diyebiliriz. Tarım ile uğraşan herkesin belli dönemlerde toplu paraya ihtiyaç olduğu bilinmekte ve bankalar da özel olarak tarım kredisi vermektedir.

tarım kredisi nasıl alınır kimlere verilir
tarım kredisi

Tarım Kredisi Kimlere Verilir?

Tarım kredisi kimlere verilir sorusuyla söze başlayalım o halde. Madde madde kimlerin tarım kredisi alabileceğini sizler için hazırladık.
 • Hayvan yetiştiriciliği yapıyorsanız,
 • Arpa, fiğ, nohut, yulaf vb. eken çiftçiyseniz,
 • Arıcılık yapıyorsanız,
 • Tavukçuluk yapıyorsanız,
 • Tarım araçları ve/veya gereçleri satıyorsanız,
 • Organik besinler (süt, yumurta vb.) üretip satıyorsanız tarım kredisi alabilirsiniz.

Yukarıdaki maddelere bakıldığında genel olarak bir tarımcı emektarın aşağı yukarı yapabilecekleri bunlardır zaten. Herhangi birini aktif olarak sürdürüyorsanız tarım kredisi için doğrudan ilgili bankaya başvurabilirsiniz.

Buna ek olarak ülkemizde son dönemlerde epeyce tercih edilen bir durumda daha tarım kredisi rağbet görmektedir. Komün yaşam için insanlar köye yerleşiyor ve tarlalar satın alıp ekin ekmek için kredi alabiliyor. Bu kişiler de tarıma katkı sağladıkları için tarım kredisi alabilmektedirler. Zaten yegane amaç tarıma olan ilginin artması, yerli üretimin de bununla birlikte artış göstermesi ve bunların sonucunda ekonominin iyileşmesidir. Devletin bu konuda epey bonkör ve esnek davrandığını söyleyebiliriz. Özellikle tarım kredisi veren bankalar alt başlığımızda inceleyeceğimiz gibi genel olarak devlet bankaları sunduğu fırsatlar ile epey tercih ediliyor.

Tarım Kredisi İçin İstenen Belgeler

 • Hayvan işletme belgesi, (Eğer hayvancılık için kredi başvurusu yapıyorsanız gerekiyor.)
 • ÇKS,
 • Çiftçilik belgesi,
 • Tapu ve ruhsat fotokopileri.

Bu yukarıdaki belgeler temel olarak istenmekte bu yüzden yaptığınız işe göre istenilen belgeler de değişeceği için gitmeden önce ilgili bankayı arayıp sormanız daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Tarım Kredisi Şartları

Tarım kredisi için temel şartları aslında tarım kredisi kimlere verilir kısmında sıraladık. Buna ek olarak iyi bir kredi notuna sahipseniz çok yüksek ihtimalle kredi alabilirsiniz. Bu sebepten en büyük şartın kredi notu olduğu ortadadır. Düz mantıkla kötü bir kredi notuna sahipseniz zaten diğer şartlara bakılmaksınız kredi alamayacağınız kanısına varılacaktır.

Tarım Kredisi Veren Bankalar

Özellikle ziraat bankası tarımsal kredi konusunda emekçilerin ilk tercih ettiği bankalar arasında. Gerek devlet bankası olması gerekse sunduğu imkanlar doğrultusunda hangi banka tarım kredisi veriyor diye arayanların karşısına ilk çıkan bankadır. İsterseniz diğer bankalara da bir göz atalım;
 • Ziraat Bankası
 • Denizbank
 • TEB
 • Şekerbank
Ancak yukarıdaki bankalar eğer çok düşük bir kredi notuna sahipseniz size kredi vermek istemeyebilirler. Her ne kadar çiftçiliğe teşvik ve ekonomiye katı amaçlansa da ödemeyeceğini düşündüğü kişiden son ihtimal olarak kefil isteyebilir. Araştırmalarımıza göre ziraat bankası dahi kredi notu düşük kişiler için tarım kredisi verirken kefil istemekte. Bu yüzden her kredi çeşitinde olduğu gibi tarım kredisi için de kredi notu çok büyük önem teşkil etmektedir.

Daha önce yazdığımız garanti bankası hayvancılık kredisine ve eğer arıcılık yapıyorsanız arıcılık kredisi nasıl alınır konumuza bakabilirsiniz. Tarım kredisi için her türlü sorularınızı aşağıdan bizlere ulaştırmayı unutmayın. Teşekkürler.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder