Kefil İle Kredi Veren Bankalar Hangileri?


Saygıdeğer arkadaşlar, öncelikle hoş geldiniz. Son zamanlarda insanların kredi notu düşük olduğu için kefil ile kredi veren banka sayısı arttı. Eskiden bankalar kredi notu düşük olanlara kati suretle kredi vermez ve yardımcı olmazdı. Ancak politika değişikliği sebebiyle bankaların bu konuda esnedikleri görülebiliyor. Kısaca artık bankaya bir kefil göstererek kredi çekebiliyorsunuz, isterseniz konunun detayına inerek nasıl yapacağınızı ve hangi bankalardan kredi alabileceğinize bakalım.
kefil ile kredi veren bankalar
kefil ile kredi 

Hangi bankalar kefil ile kredi veriyor?

Bu konuda her bankadan kredi alabileceğinizi söyleyebilmek yanlış olmayacaktır. Aşağıda verdiğimiz bankalara direkt başvurarak ya da telefon yoluyla kefil ile kredi başvurusu yapmak istediğinizi belirterek işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • TEB
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Odeabank
 • Finansbank
Genel olarak insanlar daha çok kefilsiz olarak kredi veren bankaları aradıkları için kefille kredi veren bankalara bakılmaz bile. Ancak kefilsiz olarak kredi alamayacağını anlayanlar çoktan kendine bir kefil bulup kredi almıştır diye düşünüyoruz. Her zaman yazılarımızda bahsettiğimiz gibi kredi notunuzu yüksek tutmanız kredi alabilmeniz için hayati bir öneme sahiptir. Bankalar dönem dönem çeşitli kampanyalarla kredi notu düşük olanlara kredi verse de kredi çekeceğiniz zamana denk gelmeyebilir. Kefil ile kredi insanlar için en son çare olarak kabul edilmektedir. Özellikle bu devirde birine kefil olmak, özellikle de kredi çekecek birine kefil olmak gerçekten zor bir durumdur. En yakın aile dostları dahi kredi çeken birine kefil olmak istemeyebilir. Ancak size uygun bir kefil bulduysanız onun da bazı şartları karşılıyor olması gerekmektedir.

Kefil İle Kredi Alırken Gereken Şartlar Neler?

Öncelikle size kefil olacak kişinin kredi notunun sizden yüksek olması gerekiyor. Bu şartı sağlamadıktan sonra diğer hiçbirinin önemi olmadığı için banka kredi puanı düşük birini size kefil olarak kabul etmeyecek ve kredi vermeyecektir. Çünkü düz mantıkla bakılınca aslında banka size değil de kefil olan kişiye kredi veriyor. Sadece onun çektiği krediyi siz ödeyecekmişsiniz gibi düşünebilirsiniz. Yani bankanın tam olarak gördüğü durum budur. Ancak çok sorulan kredi borcu olan biri kefil olabilir mi sorusuna cevap verdiğimiz yazımızda da belirttiğimiz gibi kefil olacak kişinin yüksek kredi notu olması ve kendi kredilerini ödeyebiliyor olması yeterlidir. Düz mantıkla siz borcunuzu ödeyemezseniz direkt olarak borcunuzu kuruşuna kadar kefilinizden alacak, ikinci krediyi ödeyip ödeyemeyeceğine en başından karar verecektir.

Diğer bir şart ise kefilin de sizinle aynı ilde ikamet etmesidir, bunu birçok banka ister az bilinen önemli bir detaydır. Birincil dereceden yakın biriyle aynı ikamet adresinde oturmuyor ve birbirinizden bağımsız yaşıyorsanız da o kişi size kefil olabilir. Özellikle size kefil olacak kişi kamu kuruluşlarında memur olarak çalışıyor ise kefil olarak kabul edilme şansı da artacaktır. Son olarak kefilin düzenli bir gelire sahip olması gerektiğinin tekrar altını çizelim.

Kefil İle Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru işlemlerinizin hızlanması açısından ilk önce telefonla ilgili bankayı arayıp başvuru için hangi belgelerin gerektiğini sormalısınız. Her bankadan bankaya değişen bir durum olduğu için kefil ile kredi başvurusu sırasında işlem trafiği uzun olduğu için bu sizi bir adım öne taşıyacaktır. Sadece kendiniz için gerekli belgeleri değil, kefil için istenen belgeleri de bankaya doğrudan sormalısınız. Normalde kredi başvurularında artık "Ön Onay" durumu vardır. Kısa mesaj ile gönderdiğiniz TC Kimlik numaranızdan sizin kredi notunuz bulunuyor ve bir süre sonra kredi alıp alamayacağınızı gösteren bir mesaj alıyorsunuz.

Kefil ile kredi başvurusu yaparken de bazı bankalar yukarıdaki bahsettiğimiz şekilde SMS ile başvuru yapanlara "kefil ile kredi alabilirsiniz" şeklinde mesaj gönderebiliyor. Ancak siz zaten her halükarda kredi notunuzun düşük olduğunu bildiğiniz ve kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlandığının bilincinde olarak kefil ile başvuru yapıyorsunuz. Yine de bankadan bankaya değişebileceği için direkt arayarak sormanız gayet yerinde olacaktır.

Google+ ile Paylaş

2 yorum:

 1. Guven varlik a borcumu nasil odiyebilirim borcu yoktur vermiyolar filan diyo cevremdekiler boyle bise varmi bilginiz varmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sorunuzu biraz detaylı açıklarsanız bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım, teşekkürler.

   Sil