Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileri?


Normal şartlarda bankaların size kredi vereceği zaman baktığı ilk kriterin kredi notu olduğu herkes tarafından bilinen bir durumdur. Ancak bundan önce çoğu kimsenin bilmediği, yasal takipte olup olmadığınızın kontrolü yapılmaktadır. Öncelikle yasal takibe girenler bankaya borcunu uzunca bir süre ödememiş ve borcun tahsili için herhangi bir olumlu adım atmadığı için olay buraya kadar gelmiştir. Öncelikle borcunuzu ödeyebilmeniz için banka sizlerle uzlaşmaya çalışır ancak bu durum olumsuz sonuçlanırsa avukat devreye girer.

yasal takipte olanlara kredi veren bankalar
yasal takibe takılanlara kredi veren bankalar
 Banka tarafından görevlendirilen avukat hakkınızda yasal işlem başlatır ve yasal takibe girmiş olursunuz. İnsanlar arasında "yasal takipte olanlara kredi verilmez" bilgisi hakim olduğu için çok büyük bir hataya düşülür. Bankalar sadece kara listede olanlara kredi vermez, bunun dışında yasal takipte olmanız kredi alamayacağınız anlamına gelmeyecektir. Zaten kara listede bulunuyorsanız bankaların asla kredi vermeyeceği kişilerden biri olduğunuzu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Bankalar belirli dönemlerde faiz oranlarını düşürerek ya da vade oranlarını artırarak müşteri sayısını artırmayı hedefler. Örneğin A bankası size kefil ile kredi vermeyi kabul ederken B bankasından bu krediyi alamayabilirsiniz. Kısacası yasal takipte olanlara kredi veren bankaları güncel olarak arayıp sormanız gerekiyor. Yani Finansbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank vb. köklü bankalardan başlayarak 5-10 telefon görüşmesi yaparak bu bilgiye güncel olarak ulaşabilirsiniz. Aldığımız duyumlara göre QNB Finansbank'dan yasal takipte olmasına rağmen kredi alabilen kişiler mevcut, bilginiz olsun. Ayrıca sicil affı çıktığı için bir kereye mahsus olmak üzere siciliniz temizleniyor, bu imkandan yararlanmanızı öneriyoruz. Bu sayede istediğiniz bankaya direkt olarak kredi başvurusunda bulunma şansına sahip olacaksınız.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, yasal takipte olmanız kredi almanızın önünde engel değildir. Size kredi verecek banka bulmanız bir hayli zor olacaktır. Fakat bu durumda olanların genellikle kefil ile kredi aldıklarının altını çizelim. Yani sizden daha temiz bir kredi siciline sahip olan yakınınız ile kredi çekmeniz mümkün hale gelebilir. Diğer tercih edilen yol ise tanıdık bir banka müdürüdür, bir bankada müdür olarak çalışan bir yakınınız varsa kredi notunuza ya da yasal takipte olmanıza bakmaksızın kredi alabilirsiniz. Ayrıca sicil affının 2017 yılında resmen yürürlüğe girdiği düşünüldüğünde bu yasal takip sürecinden de bir kereye mahsus çıkmış oluyorsunuz. Geriye kalan tek şey kredi notunuzu yükseltmeye çalışmak olmalıdır.

Son yapılandırma yasası çıktıktan sonra birçok web sitesindeki yazıları analiz edip hepsinin eskidiğini görünce 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar üzerine bir makale hazırladık. Okumanızı öneriyoruz, bunun dışında yasal takipte olanlar aşağıdan yorum yaparak sorularını sorabilirler.

Google+ ile Paylaş

40 yorum:

 1. sicil affı konusunda bilgilendirme istiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sayın emmualfa öncelikle sitemize yorum yaptığınız için teşekkür ediyoruz. Sicil affı http://www.kredinotunasil.com/2016/12/kara-liste-ve-sicil-affi-yasasi-2017.html bu bağlantıda detaylıca ele aldığımız bir konu. Şuan için sicil affının kesin olarak geleceğini biliyoruz ve birçok kişi de borçlarını ödeyebilmek ve sicilini düzeltebilmek için bu affın çıkmasını beklemektedir. Sormak istediğiniz sorularınız varsa buradan veya diğer konuların altından sorabilirsiniz. Teşekkürler.

   Sil
 2. Merhaba benim yasal takip yasadim bir yil once odedim kredi yada kartimda yok puanim cok dusuk 550 civarinda sicil affi cikinca kredi ve kart almam mumkun olurmu bilgilendirirmisiniz tesekkurler

  YanıtlaSil
 3. Sayın Ahmet Çapkın, öncelikle mesajınızdan ötürü çok teşekkür ederiz. Sorunuza gelecek olursak sicil affı çıktığında normalde çıkması 5 yıl süren bankaların kara listelerinden af dolayısıyla 1 kereye mahsus olmak üzere çıkıyorsunuz. Sicil affının maalesef kredi notuna bir etkisi olmayacak ancak kredi notunuzu yükseltmek tamamen sizin elinizde. İlk etap için kredi alamayabilirsiniz ancak kredi kartı veren bankalar bulabilirsiniz. En basit olarak faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vererek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Ayrıca yakında kredi notu yükseltme teknikleri üzerine bir yazı hazırlayacağız takipte kalınız, teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 4. merhaba kolay gelsin ben de yasal takıbe girdim 5 yıl önce yani 2012 yılın da 250 tl lık bı borcum vardı gecen sene ödedim.bundan 9 ay önce ziraat bankasından kredi basvurusu yaptım 8000 tl aldım soruma gelırsek sicil affı cıkarsa kredi kartı basvurusu yaparsam onaylanır mı kredi notum 800 suan cevaplarsanız sevinirim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kredi kartı başvurusu yaparsanız elbette ki onaylanacaktır. Sonuçta kredi aldığınızı söylüyorsunuz ki zaten 5 yıl geçmiş aradan. Kredi kartını çok yüksek limitler belirlemediğiniz sürece herhangi bir bankadan alabilirsiniz. Kredi notunuzu ise yükseltmeye yönelik olarak banka hesabınızdan faturalarınızı otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 5. Benm sadece 2 aylık ödeme yapılmadı diye idari takibe girdi avukatlik falan olmadı ....bu durum olduğu gibi de hmn kapattım krediyi ama kredi notum 550 ye düştü...öncelikle kara listeye girdimmi ikinci sorum bu aftan yararlanabilirmiyim son sorum odemelerimi düzenli yapıyorum ne kadar zamanda notum yükselir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Sayın Harun Çiçek. Bahsettiğiniz durumdan anladığım kadarıyla idare takibe girdiniz ancak kısa süre içinde borcunuzu kapattığınız yönünde. Bu durumdan doğal olarak ilk olarak kredi notunuz olumsuz etkilenmiş. Ancak ondan önce 2 ay borcunuzu ödemediğiniz için idari takibe girmişsiniz ve doğal olarak artık kara listedesiniz. Normalde kara listede olan kişiler kredi notunu 1200 seviyelerine yükseltseler dahi kredi alamamaktadırlar. Sebebi bankaların artık o kişiye güvenmiyor olmasıdır. Ancak ne mutlu, sicil affı 2017 yılı itibariyle geliyor yani doğal olarak herkes gibi siz de bu afdan yararlanabilirsiniz. Bu af gerçekleştikten sonra kredi notunuzu yükseltmeye yönelik çalışmalar yapmanızı öneririz. Yarın kredi notu yükseltme ile alakalı detaylı bir yazı yayınlayacağız. Takipte kalın, yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Sil
 6. Slm ben 2016 10ayında banka avukata vermıs 11ayda borcun tamamını odedım borcu yoktur kagıtı gonderdıler af çıkarsa kredı cekebılirmiyim sigortalı calısıyom kredı notunu nasıl yuksetebılirim zafer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zafer bey merhaba, borcunuzu tamamen kapadıysanız yeni çıkacak yasa ile birlikte siciliniz temizlenecektir. Ancak kredi çekip çekemeyeceğiniz bu aşamadan sonra kredi notunuza bakılarak karar verilmektedir. Yani eğer iyi bir kredi notuna sahipseniz kredi alamamanızın önünde bir engel bulunmuyor demektir. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Sil
 7. Selam benim avukata kalan 4adet taksitim var taahhütlü bu sicil affını etkiler mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, borcunuzu tamamladığınızda sicil affından yararlanabileceğinizi tahmin ediyorum. Ancak konuyla ilgili net detaylar 2017 yılının ilerleyen günlerinde açıklanacak. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Sil
 8. Slm benim 2012 den beri hala avukatlik bi durumum var hicbisekilde kredi kullanamiyorum tek banka altinda toplamam icinde kredi alamiyorum naapmami tavsiye edersiniz tek banka altinda toplamam mumkunmu yoksa yapilandirmami yapmam gerekiyo yardimci olursaniz cok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, yapılandırma yapmanız en doğru seçenek gibi görünüyor. Ancak birçok bankayla doğrudan telefonla iletişime geçmeniz ve faiz oranları hakkında bilgi almanızı öneriyoruz. Çünkü yapılandırma faizleri biraz yüksek dilerseniz http://www.kredinotunasil.com/2016/10/72-ay-kredi-ve-kredi-karti-borcu-yapilandirma.html konumuzdan detayları okuyabilirsiniz. Teşekkürler.

   Sil
 9. Slm 5 yıl önce avukata verilen kredi borcum vardı ödedim şimdi 5 aylık ssk lıyım 3ay önce kredi kartı aldım onu düzenli ödüyorum kredi puanım 0 neden acaba neden puanım çıkmıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatih bey merhaba, öncelikle kredi kartı almanız tamamen doğru bir karar olmuş. Şuan için tek dikkat etmeniz gereken şey kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmak. Normalde findeks üzerinden kredi notu sorgulaması sonucunda sıfır değeri gören kullanıcılar bankalarla herhangi bir temasta bulunmadığı için kredi notları oluşmamış kişilerdir. Sizin durumunuzda anladığım kadarıyla benzer, tahmini olarak 2-3 ay içinde kredi notunuzun oluşacağını söyleyebiliriz. Eğer kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi merak ediyorsanız kredi notu yükseltme teknikleri yazımızı bugün yayınladık, inceleyebilirsiniz.

   http://www.kredinotunasil.com/2017/01/kredi-notu-yukseltme-teknikleri.html

   Teşekkür ederiz.

   Sil
 10. Merhaba benim de 2015 kredi kartim avkuatlik oldu ödeyemedim sicil affinaffından yararlanabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sicil affından yararlanmanız için borçlarınızı ödemeniz gerekiyor. Ancak şuan birçok borçlu bu aftan yararlanmak için borçlarını yapılandırma yoluna gitti. Dilerseniz aşağıdaki konudan yapılandırma ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

   http://www.kredinotunasil.com/2016/10/72-ay-kredi-ve-kredi-karti-borcu-yapilandirma.html

   Yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Sil
 11. Merhaba bide eşim kredi çekti 3 defa yapılandırma yaptık son yapılandırma 72 ay yaptık yine ödeyemedim sicil affinaffından yararlanabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Tuğçe hanım, sicil affından ancak borcunu ödeyebilenler yararlanacak. Bu yüzden yapılandırma yaptığınız borcunuzu ödemek dışında daha farklı bir seçeneğiniz yok gibi görünüyor. Siciliniz bozuk olduğu için kredi alma şansınız da yok. Bu yüzden yapılandırma tek çözüm diyebilmekteyiz. Yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 12. Merhaba admin benim iki banka ile ilgili avukat lık oldum ikisinide taksit lendir dim hepsini bir bankada toplamak istiyorum şuan da da çalışıyorum yaklaşık iki aydır sicil affindan yaralaniyor muyum ve kredi almam için ne yapmam gerekli destek olursanız sevinirim ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, taksitlendirmeden kastınız yapılandırma ise borçlarınızı bir şekilde ödeyebilmeniz gerekiyor ki sicil affından yararlanabilesiniz. Sicil affı konumuzdaki şartlar adlı başlıkta belirttiğimiz gibi eğer sicil affı yasası çıktıktan sonraki 6 aylık dönem içinde borçlarınızı tamamlarsanız ya da yapılandırma yoluna giderseniz sicil affından yararlanabileceksiniz. Sicil affından yararlanmanız doğal olarak kara listeden çıkmanız anlamına geliyor. Bundan sonrası sizin ödemelerinizi düzenli yapıp yapmamanıza bağlı olarak kredi notunuz düşecek veya yükselecektir. Hatta borc ödemelerinizi yine yasal takip sürecine girecek kadar geciktirir veya ödemezseniz tekrardan siciliniz bozulabilir ve kara listeye girebilirsiniz. Bu af bildiğiniz gibi yıllardır bekleniyor ve tek defaya mahsus böyle bir şans sunuldu. Önümüzdeki günlerde sicil affı konumuzu da güncelleyeceğimiz için gelişmeleri oradan takip edebilirsiniz, sevgiler.

   Sil
 13. Merhaba 7 yıl önce grnt bnktan aldığım kredim avukata düştü tamamını ödemek istedim fakat avukat ile anlaşamadıgımız için kızdım ödeme yapmadım avukat dosyamı turkkaset diye bir şirkete satmış yıllardır ordan aranıyorum icra mahkemesine dava açılmış ordan gelen karar metninde yasal faiziyle borç 6500 olmuş maaaş haczi çıkmış 5 aydır kesinti oluyor 2500 lira toplam kesilmiş adamlar hala arıyor gelin 3 bin verin borç bitsin böyle borç bitmez diye beni rahatsız ediyorlar tamam vereyim 3 bin ama 1 yıl sonra vay biz o parayı faize karşılık aldık derseniz dedim yok biz şirketiz yasalız diyorlar intrnt ortamından araştırdım bir çok kişi bunlardan mağdur dosyamın aslını verin ve borcu yoktur yazısı verin icradan takibi kestirin gibi isteklerede olumlu yanaşmıyorlar şimdi ben bu durumda ne yapmalıyım sicil affı için 7 yıl önceki banka borcu olan ve bu şirkete satılan borcu banka aracılığıyla kapatıp sicilimi ve durumumu nasıl düzeltirim lütfen yardımcı olun bıktım bunların aramalarından hem maaş haczi kesiliyor ama yinede arıyorlar devlet bu konularada bi çare bulsun umarım varlık yönetimi adı altındaki bu şirketlere borç dosya devri ve satışı yasaklansın inşaallah kolay gelsin teşekkür ederim saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, durumunuz fazla karışık olduğu için yerinizde olsam doğrudan hukuk forumlarında yanıt arardım. Örneğin hukuki.net forumunda konu açarak bu konuda net bilgiye sahip olan kişilerden bilgi alabilirsiniz. Umarız yardımcı olur, sevgiler.

   Sil
 14. Kolay gelsin benim sorum 2016 nisan ayında garinti bankası avukata verdi 4 ayda borcu kapattım temiz kağıdı aldım yanlız finansbank da borcum var yapilandirma da sorunsuz taksitlerini gününde ödüyorum 12 ay daha var borç bitimine yasa çıkarsa yararlaniyormuyum yoksa bu yapılandırması tekrarmi yapilandirma mı gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba sayın Volkan TETİK, sicil affı yasası çıktıktan sonraki 6 aylık süre zarfı içinde borçlarınızı kapatmanız durumunda siz de bu aftan yararlanabilirsiniz. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Sil
 15. ben 30.000 tl lik kredi çekmiştim iki kez yapılandırdım kredimi ve hala ödüyorum ama ben ikinci kez yapılandırdığım kreiyi düzgün ödüyorum peki ben kendi bankamdan tekrar kredi çekip ak banktki kredimi kapatabilirmiyim verirlermi acaba tekrar benim bankam bana kredi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sorunuzu net olarak anlayamadım ancak anladığım kadarıyla yanıt verecek olursam; Şuan halihazırda kendi bankanızdan kredi çektiniz ve bu borcu ödemekte zorlandığınız için yapılandırma yaptınız ve bu şekilde ödemeye devam ediyorsunuz. Aynı zamanda akbank'tan da kredi aldınız ve bu bankada da kredi borcunuz var ve ödemek istediğiniz için kendi bankanızdan ikinci bir kredi çekip çekemeyeceğinizi soruyorsunuz. Eğer doğru anladıysam durumunuz budur. Şimdi öncelikle burada kendi bankanız diye nitelendirdiğiniz bankadan hali hazırda zaten yapılandırıp ödüyor olduğunuz bir krediniz var. Ödemekte zorlandığınız için yapılandırma yaptığınız düşünülürse banka doğal olarak ikinci bir krediyi size vermek istemeyecektir. Ancak bu durum tamamen bankanın inisiyatifine kalmıştır. İhtimal düşük ancak doğrudan bankayı arayıp bilgi almak en mantıklısı olacaktır. Yorumunuz için teşekkür ederiz, geciken cevap için üzgünüz.

   Sil
 16. Mrb kredi çekmek istiyorum ancak olumlu sonuclanmiyor , sebebi kredi kartlarimi zamanında bir yakinimin kullanması ve ödememesi yaklaşık 10 bankadan posta yoluyla yasal takip ya da icra adı herneyse ulaşıldı , toplamda 40 bin tl ye yakın ödeme yaptım bütün borçları sifirladim 3 ya da 4 senedir hiçbir bankaya borcum yok ancak hala kredi çıkmıyor sebebi nedir ben suan yasal takipte mi yoksa kara listedemi oluyorum bana yardımcı olurmusunuz lütfen? Kredi çekebilmek için ne yapmam gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey Merhaba, borçlarınızı tamamen kapattığınız için tek yapmanız gereken şey sicil affının 2017 yılında çıkmasını beklemek. Bu aşamadan sonra sicil affı çıkacak ve size kredi vermeyen bankalardan kredi alabilir hale geleceksiniz. Kısacası şuan kara listede bulunduğunuz için bankalar size kredi vermiyor, siciliniz normal şartlarda 5 yıl boyunca bozuk kalacaktı. Af çıkmasıyla yasal takipte olanlara, kara listede olanlara kredi çekme imkanı sunulacak. Gelişmeleri sitemizden bildirmeye devam edeceğiz, takipte kalınız. Teşekkürler.

   Sil
 17. Merhabalar ben kadir Gökçe ben 2012 yılında kullanmış olduğum 1000 TL link esnek hesap limiti yüzünden kara listeye girmiştim . Çıkan aftan sonra kredi çekmeme engel bir durum olacakmi acaba şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadir Bey Merhaba, şu an yasal takip sürecine girdiğiniz herhangi bir borcunuz bulunmuyorsa af çıktığında kara listeden çıkacaksınız. Ayrıca 2012 yılından 2017 yılına kadar neredeyse 5 yıl süre geçmiş, normal şartlarda da siciliniz 5 yılı tam doldurduğunuzda temizlenecek. Bunu özellikle şu açıdan söylemek istiyorum, borcunu ödeyen/yapılandıran herkese sicil affı gelecek ancak konunun detayları tam olarak açıklanmadı ve kulağımıza gelen bir diğer bilgi ise bankalar sicil affından yararlanmış kişilere dahi kredi vermeyebilir. Bu yüzden siz her halükarda 5 yılınızı doldurmanız durumunda listeden çıkacaksınız. Sevgiler.

   Sil
 18. MerhabalarBen 2015 de kullandigim kredi ve kredi kartim avukatlik oldu yapilandirdim ama malesef hapis cezasi cikma ihtimali yuksek tekrar yaoilandirma sansim varmi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Cevdet Bey, yapılandırdığınız borcunuzu ödeyemediyseniz tekrar yapılandırma için bankanızla görüşmenizi öneriyoruz. Bunun yanında durumunuzu hukuki.net gibi hukuk forumlarında tüm detaylarıyla anlatmanızı rica ediyoruz. Orada bulunan gönüllü avukat arkadaşlar size yardımcı olacaklardır. Sevgiler.

   Sil
 19. mrb ben zıraat bankasında su an 58 mılyarlık bır tuketcı kreddısı cekmıstım odwmwde zorluk cekıp odeyemedımavukatlık oldum su an maasımdan otomatık olarak kesıyor sıcıl 3 senedır butun bankalarla ılısıgım kesildi sıcıl affından nasıl faydalanabılırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşar bey merhaba, ödemekte zorluk yaşanılan borçlara yapılandırma yapılması tavsiye ediliyor. Birçok kişi bu şekilde borçlarını yapılandırma yoluna giderek ödüyor ve sicil affı çıktıktan 6 aylık dönem içinde borcunuzu ödediğiniz takdirde siz de sicil affından faydalanabilirsiniz. Şuan konu ile ilgili net detaylar açıklanmadığı için tahminlerimiz bu yönde. Sevgiler.

   Sil
 20. selam;
  ben yasal takip sonucu 3 bankadan icralık oldum ve şuan bankanın biri maaşımın 4/1 ni alıyor diğerleri sıraya girdi. şimdi ben bu durumda neyapa bilirim bu kanun bana nasıl avantaj verebilir.bankalarla tek tek mi anlaşmam gerek yoksa benim istediğim bir bankayla anlaşıp bir çatı altına almak hangisi yapabilirim. aslında bu kanundan faydalanabilirmiyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan bey selamlar, eğer ödeyebilecek gücünüz varsa size tavsiyemiz borçlarınızı bir bankada toplamanız ve yapılandırma yapmanızdır. Borcunuzu ödediğinizde sicil affından yararlanabilirsiniz. Sevgiler.

   Sil
 21. bir sene önce kredi çektim ve odemelerimde bir iki ay düzensizlik oldu ayrıca kredi kartimda var aynı şekil onda da gecikmem oldu ama düzenli ödemeye başladım hangi bankaya gitsem kredi vermiyo skor puanim 900 lerde ne yapmaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle düzenli olarak findeks sistemi üzerinden risk raporu sorgulaması yapmalı ve kredi sicilinize takibe almalısınız. Eğer yasal takibe girmediyseniz yani siciliniz bozuk değilse tek yapmanız gereken kredi notunuzu yükseltmeye çalışmak. Yasal takibe girdiyseniz de sicil affı çıkacağı için yine de tek yapmanız gereken şey kredi notunuzu olabildiğince artırmaktır. Sitemizdeki kredi notu yükseltme ile alakalı birçok makaleyi arama yaparak bulabilirsiniz. Teşekkürler.

   Sil