Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?


Borçlarınızı ödemediğinizde bankaların sıkça uyguladığı bir işlem olan banka hesabına bloke koyulması sonucunda hesabınızdaki parayı kullanamamaktasınız. Kısaca banka hesabına bloke işlemi bu şekilde gerçekleşiyor ancak herkes tarafından bilinenin aksine bilmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle bloke nedir sorusuna yanıt verecek olursak; örneğin 500 TL harcama yaptınız ve borcunuzu ödemediğiniz için hesabınıza bloke konuldu. Bu esnada hesabınızda 1000 TL olduğunu varsayarsak ancak borç miktarı kadar bloke koyabiliyor yani borç tutarı dışındaki paraya istediğiniz gibi erişebilirsiniz.

banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır
banka hesabına konulan blokeyi kaldırma 2017
Bloke işlemi devlet daireleri tarafından bizzat gerçekleştiriliyor ve ülkemizde de hatırı sayılır miktarda hesabına bloke koyulan vatandaş mevcut. İlk etapta ödenmeyen borçlar nedeniyle hukuki süreç başlıyor ve bu süreç içinde icra, haciz ve satış işlemleri gerçekleşiyor. Eğer bu aşamadan olumsuz sonuç alınırsa (haciz için gerekli malın bulunmaması vs.) eğer borçlu kişi çalışıyorsa maaşının borcu kadar kısmına bloke konuluyor yani maaşa haciz işlemi uygulanıyor.

Banka Hesabına Neden Bloke Konur?

Alacaklı kişi tarafından talep edilmesi dolayısıyla borçlu kişinin banka hesabına hatta maaşına bloke konulabilmektedir ancak belirli sınırlar altında bu işlem yapılıyor. Maaşınızın 4'te 1'inden fazla bloke konulamıyor ve doğal olarak çok büyük bir sorun oluşturmuyor. Bir örnekle açıklayacak olursak; 2000 lira aldığınızı düşünelim ve borcunuz 1000 lira olsun. Borcunuzu ödemediğiniz için maaşınızın ancak 4/1'ine yani 500 lirasına el bloke konulabilir. Eğer maaşınızın daha büyük bir bölümüne bloke konulduysa bu işlem için hiç vakit kaybetmeden dilekçe vermelisiniz çünkü bu hareket kanun dışıdır. Fakat bu kanunun geçersiz olduğu bir durum vardır o da ödeme taahhüdü verilmesi durumudur. Eğer ödeme taahhüttü vermediyseniz bloke konulacak tutar en fazla yukarıdaki gibi olabilir.

Maaşımın dörtte biri borcumu ödemeye yetmiyorsa ne olur?
Bu durumda alacaklı kişi borcunu daha uzun vadede alacaktır yani daha fazla ödemek gibi bir durumunuz söz konusu değildir.

Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi?

Elbette ki yukarıda bahsettiğimiz üzere borçlu kişinin tüm bankalardaki hesaplarına bloke koyulabilmektedir. Yani maaş hesabınıza da bloke koyulabiliyor ki birçok kişinin yakındığı durum da budur.

Maaşa Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Maaş bloke koyma işlemi icra dairesi tarafından yapıldığından doğrudan buraya giderek eğer borcunuzu ödeyecek gücünüz varsa borcunuzun tamamını verebilir ve blokenizi kaldırtabilirsiniz. Maaşa konulan blokeyi kaldırabileceğiniz diğer bir durum ise alacaklı kişi veya kişiler ile görüşüp orta yol bulmaktır. Bu iki seçeneğin dışında, maaşlı bir işte çalıştığınızı düşünürsek ve ödemeniz gereken borç miktarı yüksek ise çalıştığınız kuruma durumu üst yazı ile izah edip maaşınızın 1/10'unu vergi dairesine ödemeyi talep edebilmektesiniz. Bu sayede her ay borcunuzun onda biri doğrudan vergi dairesinin hesabına yatırılır.

Ayrıca bu borç tüm bankalarda geçerli olacağı için alacaklı kişi tüm bankalara ilgili dilekçeyi yollamakta ve tüm bankalardaki hesaplarınıza bloke konulmaktadır. Ancak sıkça uygulanan bloke sonrası yeni banka hesabını başka banka üzerinden açmak da geçici bir çözüm olarak tercih ediliyor. Yeni bankadan açtığınız hesabınız alacaklı kişi tarafından tespit edilmediği sürece bu hesaba bloke koyulmamaktadır. Fakat bu durum büyük risk taşıdığı için borcunuzu ödeyip blokeyi kaldırmanızı öneriyoruz. Konuyla ilgili aklınıza takılan soruları ve başınızdan geçenleri bizlere yorum olarak gönderebilirsiniz.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder