2017 Çocuk Doğum Parası Başvuru Şartları Neler?


2016 yılında büyük rağbet gören doğum parası diğer bir adıyla çocuk parası 2017 yılında da devam eden sistem kısaca, sigortalı bir işte çalışıp doğum yapan anneler için izin aldıkları süreden itibaren aldığı maaşa göre hesaplanıp ödenen bir para yardımıdır. En fazla 16 hafta (4 ay) olan bu izin süresi boyunca para yardımı yapılıyor. Özellikle çocuk parası için hangi şartlar arandığı sıkça soruluyordu ve bugün itibariyle bu soru da dahil olmak üzere tüm bilmeniz gerekenleri birçok alt başlıkta soru-cevap şeklinde inceleyeceğiz.

çocuk doğum parası başvuru şartları 2017
çocuk doğum parası şartları 2017

Birçok ülkede aktif olarak sürdürülen bir sistem olan doğum parası sistemi, genç nüfusu artırma amaçlı yıllardır uygulanıyor. Ülkemizde her yıl en az bir kere bahsi geçen "en az 3 çocuk" fikrine karşı çıkanlar aldıkları maaşlardan dolayı bunun mümkün olmadığını düşünüyordu. Her geçen gün ülkemizdeki doğum oranının da düşmesi sebebiyle doğurganlığa teşvik olarak çocuk parası 2017 yılında da alınmaya devam edecek. Bu sisteme göre her çocuğunuz için devletten para alabiliyorsunuz. Maddi durumu iyi olmayanların yoğun olarak başvurduğu çocuk parasının ne kadar olduğuna ve diğer detaylara geçelim.

2017 Yılında Çocuk Doğum Parası Ne Kadar?

Halk dilinde çocuk parası olarak geçen doğum parası, 2015 Mayıs ayından beri devam eden bir sistem ve  bu sistemden 1 çocuk için 300 TL alabiliyorsunuz. Eğer iki çocuk için doğum parası alacaksanız alacağınız para 400 TL, 3 ve fazlası çocuk için en fazla 600 TL alabiliyorsunuz. Ancak 2016 sonuna kadar sürecek olan bu fiyatlara 2017 yılında %20 ek zam yapılacağı ön görülüyor ve bu sayede 1 çocuk için 400 TL, 2 çocuk için 600 TL ve son olarak 3 çocuk ve daha fazlası için 800 TL ödeneceği tahmin ediliyor.

Doğum Parası Şartları Nelerdir?

  • Doğum öncesi iznin başladığı zamanda sigortalılık niteliğinin devam ediyor olması
  • Doğumdan önce 1 yıl süresi içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primini yatırmış olması
  • Hamile olan annenin doğumdan önceki 8 hafta ve sonraki 8 hafta boyunca çalışması yasaktır. (İkiz, üçüz gibi durumlarda ekstra 2 hafta eklenerek 10 hafta oluyor.)
  • Hamile anne, çalışmaya devam edecekse doktordan "çalışabilir" raporu alarak ancak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir.

2017 Doğum Parası İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Çocuk doğduktan sonra ilk olarak doğum raporu ile birlikte nüfus müdürlüğüne gidilmeli ve çocuğunun kimliğini çıkartmalıdır. Ardından aşağıda bahsettiğimiz gerekli evraklarla birlikte Aile Ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne gidip yazılı başvuruda bulunmalısınız. Ödeme, başvurudan sonraki 1 ay içinde çocuğun annesinin PTT hesabına yapılmaktadır. Ayrıca Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına da başvurular yapılabilmektedir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar Hangileri?

Çocuk doğum parası için gereken evraklara bakacak olursak;
  • Yeni doğan çocuğun nüfus cüzdanı
  • Doğum Raporu
  • Annenin Nüfus Cüzdanı
  • Babanın Nüfus Cüzdanı

Yurt dışında yaşayanlar başvuru yapabilir mi?

Elbette ki yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlar da bu imkandan yararlanabiliyorlar. Yapmaları gereken konsolosluklara veya büyükelçiliklere başvurmaktır.

Doğum Parası Nasıl ve Nerden Alınır?

Çocuk doğum parasını iki devlet kurumundan alabiliyorsunuz. Bunlardan birincisi ziraat bankası diğeri ise PTT'dir. Yani doğum parası için ziraat bankası veya PTT dışında diğer bankalardan bu ödeme alınamamaktadır. Son olarak çocuğun annesi sağ değilse ödeme çocuğun babasına ya da çocuğa bakan kişiye yapılır. Bu yardım için herhangi bir vergi kesintisi söz konusu değildir.

Elimizden geldiğince çocuk doğum parası ne kadar, hangi bankadan veya kurumdan alınır, nasıl başvurulur konularına değindik. Atladığımızı düşündüğünüz sorularınız varsa aşağıdan google hesabınızla veya anonim olarak sorabilirsiniz.


Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder