Kara Liste ve Sicil Affı Yasası 2017


Başta birçok esnafı doğrudan ilgilendiren kara liste sicil affı yasası geçtiğimiz günlerde gündeme tekrardan geldi. Bildiğiniz gibi ülkemizde kredi çekip borcunu ödeyemeyen milyonlarca kişi var ve birçoğu da kara listeye girmiş durumdadır. Sicili bozulan vatandaşın imdadına yine hükümet yetişti ve kredi sicil affı 2017 yasası konuşulmaya başlandı bile.
kara liste ve sicil affı yasası 2017
kara liste ve sicil affı 2017

Kara Liste ve Sicil Affı Çıktı Mı?

Son yapılan EKK Toplantısında hükümet bu konuya değinmişti ve sicil affı meclise sunuldu ve yeni torba yasayla birlikte onaylanması bekleniyor. Sicil affı yasası sayesinde kara listeden çıkanlar sıfır faizli olarak kredi çekebilecek ve İşsizlik Fonu’ndan yararlanabilir hale gelecek.

Güncelleme: 2 haftalık bekleyişin ardından sicil affı çıkmıştır.

Kara liste ve sicil affı ne zaman çıkacak? Ne zaman yürürlüğe girecek?

Kara liste - sicil affı çıkması dolayısıyla borca batmış kişiler için gün yüzü doğdu ve esnaflar için 50 bin liralık bir yıl geri ödemesiz sıfır faizli kredi paketi kullanabilir hale geldi. Sicil affı, 27 Ocak itibariyle resmi gazetede yayınlandı ve yürürlüğe girdi. 

Yeni torba yasası TBMM'den an itibariyle geçmiş durumdadır. Sicil affı herkes tarafından bekleniyordu ve güzel bir haberle güne başladık. Birçok haber sitesinin yaptığı habere göre aşağıdaki bilgiler aktarılmıştır.

"Kullandığı nakdi ve gayrinakdi kredilerinin anapara, faiz veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödeyemedikleri için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bildirilen kişiler ve kredi müşterileri, söz konusu borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde tamamını ödemeleri veya yeniden yapılandırmaları halinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar dikkate alınmayabilecek. Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların bu kapsamda mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırılması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmayacak." 

Sicil Affı Şartları Nelerdir?

 • Sicil affından yararlanacak kişi yasanın resmi gazete'de çıktığı andan itibaren ilk 6 ay süresi içinde mevcut kredi borçlarını ödemesi gerekiyor.
 • Borcunu ödeyemeyen ve bu sebepten 72 ay yapılandırma yasası dolayısıyla borç yapılandırması yapanlar da sicil affından yararlanabilir.
Yeni çıkan yasa yukarıdaki şartlara uyan herkesin sicilini temizleme sözü verse de bankalara bu konuda herhangi bir yaptırım yapılmayacağı için her banka size kredi vermek istemeyebilir. Ancak sicil affı 2017 yasasını ilk uygulayacak olan ziraat bankası, vakıfbank, halk bankası gibi devlet bankalarını tercih ederseniz olumlu sonuç alırsınız.

Sicilinizin temizlenmesi için borçlarınızı ödediğinizde bu tarihten itibaren 6 ay içinde siciliniz temizlenmiş olacak ve kara listeden çıkacaksınız ve artık siciliniz bozuk olmadığından kredi çekmekte zorluk yaşamayacaksınız.

Sicil Affı Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Borçlarınızı ödeyip sicilinizi düzelttiğiniz için doğal olarak kara listeden çıkmış olacaksınız. Bu aşamadan sonra kredi notunuzu artırmak tamamen sizin elinizde daha önce sitemizde kredi notu yükseltme üzerine tavsiyelerde bulunmuştuk. En basit haliyle faturalarınızı otomatik ödeme talimatı vererek kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olabilirsiniz. Fakat en önemli husus ise yeni aldığınız kredinin borçlarını düzenli ödemenizdir.

Sicil Affından Sadece Esnaflar Mı Yararlanacak?

İlk etapta birçok haber sitesinde bu şekilde lanse edilse de bireysel veya kurumsal herkes bu aftan yararlanabilecektir. Bu yasa özel bankalar tarafından hoş karşılanmadığının bilgisini verelim ve kredi alırken devlet bankalarını tercih etmenizi tavsiye ettiğimizi yineleyelim.

Yazımızın sonuna geldik isterseniz sitemizdeki diğer bir yazı olan yasal takipte olanlara kredi veren bankalar hangileri öğrenebilir ve kredi almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca %0,80 gibi düşük faiz oranı ile nefes kredisi alabilirsiniz. Kırmızı yazılara tıklayarak ilgili konulara ulaşabilirsiniz. Bu konuyla alakalı tüm gelişmeleri elimizden geldiğince buraya eklemeye çalışacağız. Yasanın meclisten geçmesi durumunda yine buradan güncel bilgileri okuyabilirsiniz. Sorularınızı hiç çekinmeden bizlere ileterek yanıt bulabilirsiniz, teşekkürler.


Google+ ile Paylaş

74 yorum:

 1. 15bin tl lik borcum 4+2 ay ödeyememe yüzünden mayıs 2016 da g.bankasında kara listeye düştüm. borcun tamamını tek seferde ödedim. fakat banka kredi kartımı aldı. ve kara listeye girdiğimi 5 yıl sonra kara listeden çıkabileceğimi. dolayısıyla benden aldıkları kredi kartınıda ancak 5 yıl sonra alabileceğimi söyledi. söyledi. şimdi size bir sorum olacak. bilenler cevaplarsa sevinirim.

  hükümetin 19 aralık 2016 tarihli çıkardığı torba yasada daha önce bankalarda kara listede olan 1 milyonu aşkın vatandaşın kara listeden faydalanabileceği söyleniyor ancak yasanın tam metnini ve içeriğini inceleyemedim. bu sicil affı yasası bizim gibi ücretli çalışan sade vatandaşlarıda kapsıyormu yoksa şirket esnaf ve kuruluşlarımı kapsama içine alıyor. birde kara listeden çıkmak yapacağımız işlem, başvuru vs. nereye yapılacak bilgisi olanlar yazarsa sevinirim. saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğim kadarıyla 11 milyon kişi olduğu düşünülürse elbette ki sadece esnaflar dahil değil. Sonuçta 11 milyon tane sicili bozuk esnaf yoktur herhalde. Başvuru için ne yapılacağını bilmiyorum yetkili yazar onu herhalde.

   Sil
 2. Hangi bankayla sıkıntın varsa o bankaya yazılı dilekçe vererek borcun kapatıldığına dahil bankan eyer ki kabul ederse risk merkezide dilekçe yazıp seni çıkarta bilir ancak burada bankanın inisiyatifine kalmış.Tanındık banka müdürü varsa hallolur ama borcun en fazla 6 ay içersin de ödemiş için geçerli.

  YanıtlaSil
 3. bak sana bi tavsiyede bulunayim emin arkadasim. maas aldigin bankaya git. 1500 tl para yatir. sonra deki bana teminatli kredi verin 1500 lira. onu al 12 aylik. taksitle öde. 3ay icinde kara mara liste hesabi kalmaz bankalarin. ha sicil affi gelirse hic dusunme bile. sadece esnafa af diye birsey olmaz.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba ben kredi kartı borcundan dolayı kara listeye girmiştim borcu ödeyeli 1 sene oldu ama bankalar bana kredi vermiyor. Bu aftan yaratlanmak için ne yapmam gerekli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sicil affından yararlanmanız için yapmanız gereken tek şey şuan için beklemektir. Zaten borcunuzu ödemişsiniz, borcunu ödeyemeyenlerin sicil affı çıktıktan 6 aylık süre içinde yapılandırma yapmaları gerekiyor. Sicil affı detayları yakında belli olur, konumuzu güncelleyeceğiz. Takipte kalın. Teşekkürler.

   Sil
 5. bende bankanın kara listesindeydim bütün borçlarımı ödedim şuan öğrenciyim ve devletten burs alıyorum ziraat kart ve eksi avans var kullanıyorum ve para yattıgında ödemelerim gününde oluyor ve kredi notum artıyor yardımcı olur musunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serkan bey merhaba, eğer şu an hali hazırda ödemediğiniz bir borcunuz yoksa sicil affı çıkar çıkmaz siz de bu aftan yararlanabileceksiniz. Ancak sicil affının çıkması kredi notunuzu yükseltmeyeceği için sitemizdeki kredi notu yükseltme teknikleri başlıklı yazımızı okumanızı öneriyor ve kredi notunuzu güncel olarak Findeks üzerinden takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Sevgiler.

   Sil
  2. bütün borçlarımı ödedim şuan hiçbir borcum yoktur.devletten aldıgım bursun içindeki eksi hesabı kullanıyorum para yatığı zaman hesabıma kullandığım parayı çekiyor otomatik bir nevi kredi kartı gibi buda puanımı yükseltiyor yardımcı oldunuz için teşekkürler

   Sil
  3. Yorum yaparak sitemize katkıda bulunduğunuz için asıl biz teşekkür ederiz.

   Sil
 6. Bankaya olan borç varlık şirketlerine devredilmiş 2011 den beri dosyalar varlık şirketlerinde bankalarda borç görünmüyor sicil affından yararlanabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nihat bey merhaba, Sorununuz hukuki olduğundan size bilgimiz dahilinde olmayan bir konu hakkında bilgi vermemiz yanlış olacaktır. Tek tavsiyemiz ibranameyi borcunuzu ödedikten sonra almayı unutmamanız ve borcunuzun üzerinde bir para ödememeniz yönünde olacaktır. Teşekkürler.

   Sil
 7. Merhaba ben 08.08.2012 de vakifbank tan. Kara listeye dustum ama 1 ay gecemeden odemeistim suan kredi notum 1240 ama hala hic bir banka kredi vermiyor ama bundan 2 ay ince tekrar vakifbank bana 2200 tl lik kredi karti verdi odemelerim duzenli.sadece maliye ye 4000 tl borcum var .su an ozel sektorde 1500 tl maasla calisiyorum.buna etkilermi.yani onuda yapilandirma yaptim.ben yararlanabilirmiyimki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle sicil affının an itibariyle çıktığını haber verelim. Yukarıdaki 18 ocak 2017 güncellemesini okumanızı tavsiye ederiz. Sorunuza gelecek olursak, kredi notunuzun gayet iyi olduğunu ve borçlarınızı tamamlamanız durumunda sicil affından yararlanabileceğinizi söyleyebiliriz. Yorumunuz için teşekkür ediyoruz.

   Sil
 8. Slm ben 2015 yılında garanti bankasından öğrenci kredi kartı almıştım limiti 750 tl idi. 3 ay düzenli yatırdım ve ondan sonra işlerim ters gitti ve yatıramadım. Banka avukatından telefon geldi su tarihe kadar yatırın dedi ama yatıramadım. Hatırlamadığım için borcum 1200 tl oldu ve 1 hafta içinde babamın maaşına icra koydu benden alamadığı için 4 ay boyunca babamın maaşından kestiler. Borcumu ödedim. Bugünde bankaya gittim kredi çekmek için bana yasal takiptesin veremiyoruz dedi. Bu aftan bende yararlana bilirmiyim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Tugay bey, borcunuzu ödediğiniz için siz de bu aftan yararlanabilirsiniz. Yasa bildiğiniz gibi bugün itibariyle meclisten geçti. Detayları ekleyerek konumuzu güncellemeye devam edeceğiz, takipte kalınız. Teşekkürler.

   Sil
 9. İyi Günler sayın admin

  Benim herhangi bir bankaya borcum yok sadece vakıfbank a ait kredi kartım var 1000 tl limiti var kullanılabilir limit 380 tl ben ekstrelerde borçlarını hep ödedim.

  Findeks den kkb notu güncellemesi aldım fakat hala notum çok düşük ne yapmam gerekiyor biryere başvuru falan mı yapmam gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, zaten sicil affından yararlanacak vatandaşların da kredi notları epey düşük olacağı için sitemizde bununla ilgi daha önce bir makale yayınlamıştık. Kredi notu yükseltme teknikleri başlıklı bu yazımıza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

   http://www.kredinotunasil.com/2017/01/kredi-notu-yukseltme-teknikleri.html

   Yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
  2. Herhangi bir bankadan kredi kullanabilir miyim şu durumda ?

   Teşekkürler

   Sil
  3. Merhaba, sicil affıyla ilgili bir probleminiz olmadığı için kredi notunuzu yükselttiğiniz veya kredi notu sizden yüksek birini bulup onu kefil olarak gösterdiğiniz taktirde, evet kredi kullanabilirsiniz. Sevgiler.

   Sil
 10. kredi yapılandırma yaptık 72 ay
  sicilimizi düzelteceklermi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, borcunu gerek yapılandırarak gerekse direkt ödeyen herkesin bu aftan yararlanabileceğini söyleyebiliriz. Teşekkürler.

   Sil
 11. Resmi gazetede yayinlanmasi yururluge girmesi ne kadar zaman alir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tahminlerimiz en geç 1-2 hafta içinde resmi gazetede yayınlanacak ve ardından ilgili bankaya verilecek bir dilekçe yoluyla sicil affından yararlanılabileceği yönünde. Ancak bu durum direkt olarak da uygulamaya konulabilir, yani borcunu ödeyen herkes sistem tarafından sicil affı kapsamına da alınabilir. Detaylar açıklandıkça konumuzu güncelleyeceğiz. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Sil
 12. merhaba ben kredi ve kredi kartlarını tümünü kaptım ve sadece icra dosyaları açık duruyor bende yararlanırım mı? lüten acil cevap ver misin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, halihazırda ödemediğiniz bir borcunuz varsa maalesef bu aftan yararlanamazsınz. Mevcut borcunuzu ödeyemiyorsanız dahi yapılandırma yapmanızı öneriyoruz, bu sayede sicil affından yararlanabilirsiniz. Teşekkürler.

   Sil
  2. ne kadar kredi ve kredi kartı varsa hepsini ödemesini yaptım bitti bankara bir kuruş bile borçum yoktur admin bey ben sadece icra dosyalarım açık bu afftan yaralanabilir miyim

   Sil
  3. Merhaba, eğer borcunuzu tamamen sıfırladıysanız avukata dosyanızı kapattırmalısınız. Ödediğiniz para dosyayı kapatmaya yetiyorsa buna rağmen dosyanız açık tutuluyorsa doğrudan icra hakimliğine dosyanın kapanması ve fek yazısı verilmesi yönünde şikayet edebilirsiniz. Dosyanın açık olması sicil affından yararlanamayacağınız anlamına gelmeyebilir, konu hakkında net detaylar için resmi gazetede yayınlanmasını bekliyoruz. Siz yine de dosyanızı kapatırsanız işlemleriniz de hızlanmış olur. Sevgiler.

   Sil
 13. merhaba sayın admin ben daha önce kredi çektim ödemede sıkıntı yaşadım yasal takibe düştüm avukatla anlaşıp bir şekilde borcumu ödedim borcu yoktur yazısıda aldım üzerinden 2 sene geçti ama halen kredi çekemiyorum kbb puanım 550 hiç bir bankaya borcum yok sadece iki ayrı bankada kredi kartım var onlardan nakit çekiyorum günü gelince öedemesini yapıp tekrar nakit çekiyorum bu borçtan sayılıyor mu bende bu aftan yararlanabiliyor muyum teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mesut bey, kredi kartı borcunuzu düzenli ödüyorsanız bu borçtan sayılmamaktadır. Sicili bozanlar yasal takibe düşen borçlardır, bu yüzden sizin tek yapmanız gereken kredi notunuzu yükseltmeye çalışmaktır. Yani sicil affı yürürlüğe girdiğinde siciliniz düzelecek ve bu aşamadan sonra bankaların size kredi verirken baktığı ilk şey kredi notunuz olacaktır. Sitemizden kredi notu yükseltme teknikleri başlıklı konuyu okuyarak orada önerdiğimiz maddeleri uygulayarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

   http://www.kredinotunasil.com/2017/01/kredi-notu-yukseltme-teknikleri.html

   2017 sicil affı için tüm detaylar henüz açıklanmasa da bilgiler elimize geçtikçe buradan okuyabilirsiniz. Teşekkürler.

   Sil
 14. Benim daha önceden gecikmem oldu simdi duzenli oduyorum kkb de,bu gecikmeler silinecekmi?ayrıca benim gecen sene 11.ayda 130 kredi kredi kartı vs.basvurum var bankalara hepside olumsuz.bu olumsuz basvurular sistemden silinecekmi,banka ekranlarıda dahil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Sicil affının içeriği net olarak resmi gazetede yayınlanacağı için şimdilik konuyla ilgili net cevap veremiyoruz ancak sicil affı çıkması sonucunda kredi verip vermemek yine de bankanın inisiyitafinde olacağı belirtiliyor. Detayları ekleyeceğiz, teşekkürler.

   Sil
 15. Benimde borcum var ve maaşımdan kesiliyor bizlerde bu af tan ve yapılan adan yararlanabiliyor muyuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, borcunu ödeyen veya yapılandıran herkes bu sicil affından yararlanabilir.

   Sil
 16. merhaba ben zatane yapılandırma yapmıstım 7 ay sonra borcum bıtecek
  sıcıl affından ne şekilde yararlanacağım burda.kredi kartımın yapılandırmasından sebep ben de kara listedeyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, borcunuzu yapılandırdıysanız sicil affı yasasının resmi gazetede çıkmasını beklemelisiniz. Çıktığında hem tüm detaylar açıklanacak hem de sicil affı için başvuru yapmak gerecek mi yoksa direkt mi yararlanacağız hep birlikte göreceğiz. Teşekkürler.

   Sil
 17. Peki ben şunu merak ediyorum.geçen sene 11.ayda 130 olumsuz başvurum var kredi kredi kartı gibi.bu olumsuz başvurular nasıl silinir.bu başvurular yüzünden maaş aldığım garanti bsnkası bile kredivermiyor.kredi notum 1210.3 ay önce 15 binkredi çekmistim 36 ay vadeli ve yapılandırdım ödemede düzensizlik yok.bu olumsuz başvurular hep duruyor garanti bankası ekranında çıkıyor hep ta 7 ay önce olumsuz başvurum bileduruyor.teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bildiğim kadarıyla bankalar her daim bu olumsuz başvuruları görecektir. Yani siciliniz temizlense dahi bu kayıtlar KKB tarafından saklanmakta ve bankalar tarafından incelenebilmektedir. Bu yüzden sık sık kredi veya kredi kartı başvurusu yapıp red yanıtı almak sicilinizi olumsuz yönde etkiler diye birçok konumuzda bahsettik. Sizin bu aşamadan sonra yapabileceğiniz tek şey kredi notunuzu yüksek tutmak ve borçlarınızı düzenli ödemek. Sonuçta borçlarınızı düzenli ödediğinizde bu da sistemden görülecek ve kredi alırken size olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Sevgiler.

   Sil
 18. Merhaba benim garanti bankası dan kredi borcum var icralik maaşım da haciz var sicil affı dan yararlana bilirmiyim ve yahut bana kredi veren banka olurmu ne yapmam gerekiyor lütfen bana yardımcı olun teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, maalesef borcunu ödemeyenler sicil affından yararlanamayacaklar. Bu yüzden yapılandırma yaparak da olsa bir şekilde borcunuzu düzenli olarak ödemelisiniz. 6 aylık süre içinde ödediğiniz takdirde siciliniz temizlenecektir. Teşekkürler.

   Sil
 19. Merhaba ben son cikan yasada 550 tl limitli arti para hesabimi ve 1200 tl kredi kartimi yapilandirdim ama odeme yapamadim yine bu yasa ile yaoilandirip ardindan kredi cekebilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, yapılandırma yapmanıza rağmen ödemelerinizi düzenli yapamıyorsanız tekrar yapılandırma yapmaktan başka çareniz yok maalesef. Kredi borçlarını tamamen sıfırlayamayanlar sicil affından yararlanamayacaklardır. Teşekkürler.

   Sil
 20. Merhaba ben turkcellden telefon aldiydim turcel beni kkbye bildirmis kara listeye dusmusum benim napmam lazim kredi cekebilmem için borcunun hepsini odesem bankalarda kara listeyedim findekstende baktim turcell cikio kredi puanimda 1 yil boyunca hesaplanmio takipten dolayi bide gecen sene kredi cekemeye gittimde maas aldığım banakama bana yasal takiptesin dedi ama hic sikintim yoktu ozmam benim baska bi bankaya borcum varsa onu nasi ogrenebilirim yardimci olursaniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özkan bey merhaba, findeks sistemi üzerinden kredi sicilinizi, notunuzu takip edebildiğiniz gibi tüm borçlarınızı da görebilmektesiniz. Bu yüzden sistemde belirtilen borçlarınızı ödemelisiniz, eğer ödediyseniz sicil affının çıkmasını beklemeniz gerekiyor. Sicil affı 1-2 hafta ince resmi gazete de yayınlanır diye tahmin ediyoruz. Takipte kalınız.

   Sil
 21. Merhaba yaklaşık 5 yıl önce kara listeye düştüm şimdi hicbir bankaya borcum yok sicil affı resmi gazetede onaylanırsa kredi veya kredi kartı baasvurusu yaparsam onaylanirmi tsk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, borcu olmayan veya borcu olup yapılandırma yaparak ödeyen herkes sicil affından yararlanacaktır. Zaten şuan sicil affı meclisten geçti, son aşama resmi gazetede yayınlanmasıdır. Takipte kalınız, konuyu güncelleyeceğiz.

   Sil
 22. Slm ben kredi kartından borcum vardı yapılandırıdım taksitlendirme yaptık şuan ödüyorum aftan yararlanmak için tekrar yapılanma yapmalıyımmı yoksa otomatik olarak aftan yararlanırmıyım tşk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat bey merhaba, sicil affı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdikten 6 aylık süre içinde borcunuzu ödediğiniz takdirde sicil affından yararlanacaksınız zaten. Yani tekrar yapılandırma yapmanıza gerek yok, eğer borcunuzu ödeyemiyorsanız tekrar yapılandırmayı düşünebilirsiniz. Diğer sorunuza gelince detaylar belli olmadığı için dilekçe ile mi başvurulacağı yoksa otomatik mi gerçekleşeceği bilinmiyor. Beklemede kalın, yazımızı güncelleyeceğiz.

   Sil
 23. Merhabalar borcum biteli bir yil oldu kredi veya kredi karti kullanmiyorum devlet memuruyum kredi puanim su anda 839 findex den devamli paun sorduruyorum 2 tane takibe dustum 2013 de borc bitti puanim yukselince kredi kullanabilirmiyim.tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, elbette ki sicil affından yararlanıp kara listeden çıkacağınız için kredi notunuzu yükselttiğiniz takdirde kredi kullanabilirsiniz. Teşekkürler.

   Sil
 24. Merhaba ben garanti bankasından avukatlık oldum ve kara listeye girdim yaklaşık 6 ay oldu ama tüm borçlarımı kapattım ve borcum yok ama kredi notum 0 gözüküyor af gelince kredi kartı veya kredi çekebilirmiyim .teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orhan bey merhaba, af gelince sicilinizin düzeleceği ve kara listeden çıkacağınız doğrudur. Ancak kredi notunuzu yükseltmek tamamen size kalmış bu yüzden düşük limitli bir kredi kartı alıp düzenli harcama yapıp borçlarınızı da düzenli olarak ödemeye başlarsanız kredi notunuz da tekrardan oluşmaya başlayacaktır. Sevgiler.

   Sil
  2. Peki af gelince kart verirler mi sonuçta kredi notu yok

   Sil
  3. Merhaba, kredi olmasa da kredi kartı alabileceğinizi tahmin ediyoruz. En kötü ihtimalle düşük limitli bir kredi kartı talep ederek zamanla borçlarınızı düzenli ödediğinizde limit artırma talebine gider ve bu sayede kredi notunuzu da dolaylı yoldan yükseltmiş olursunuz. Teşekkür ederiz.

   Sil
 25. Selamun aleykum ben 2014 yilimda garanti bankasiyla kredi ve kredi karti yuzinden avukatlik oldum ve o tarigte tamamini kapattim suan hic bir bankaya borcum yok ama ne kredi alabiliyorum ne kredi karti findex e dusmusum bu yasa banada bir yol acacakmi aceba tesekkur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve Aleyküm Selam, borçlarınızı sıfırlamanız maalesef ki kredi almanızın önündeki engeli kaldırmamaktadır. Borcunuz olmasa dahi bir kere bankaların kara listesinde girdiğiniz için 5 yıl boyunca buradan çıkamıyorsunuz ancak sicil affı bir kereye mahsus dün itibariyle meclisten geçti. Doğal olarak siz de bu aftan yararlanabilirsiniz. Şimdilik resmi gazetede yayınlanmasını beklemenizi öneriyoruz ardından gerekli açıklamaları sitemizde bulabileceksiniz. Teşekkürler.

   Sil
 26. Öncelikle merhaba. benim 2 ayrı bankada kredi ve kredi kartı yapılandırmaları var bu 72 ay kapsamında ve kredi kartlarım kapalı borçlarımı da 3 aydır düzenli bir şekilde ödüyorum. Ama kredi notum 680 küsür. Benim sorum şu ; yaklaşık 70 bin borcum var aylık gelirim 3500 tl bu sicil affıyla kredi çekebilir miyim? Yada bankalar bana borçlanmamın çok olduğunu öne sürüp kredi vermemezlik yapar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet bey merhaba, halihazırda borcu olanlar maalesef ki bu sicil affından yararlanamayacaklardır. 6 aylık süre içine borcunu ödeyen veya yapılandırma yoluna gidenler bu aftan yararlanabileceklerdir. Bu yüzden eğer borcunuzu bir şekilde kapatırsanız kredi almak için bir şansınız olacaktır. Ama yine de tamamen bankaların inisiyatifine kalmış bir durum, haber sitelerinde de durum bu şekilde aktarılmış. Teşekkürler.

   Sil
 27. tamam sicil affı çıktı ama içeriği belli değil zaten kara listeye giren bi kişinin kredi notu çok düşüktürki ve bu kısa zamandada yükselmez ve yine hiç bir bankadan destek alamaz bu haliyle kimseyede faydası olmaz emin olun bu mağdurlardan kredi notu normal olan ancak yüzde birlik bir kesimdir öncelikle bunun netleştirilmesi lazım sadece kara listeye girenler değil kredi notlarından dolayı mağdur olup kullanamayan kişiler içinde bir düzenleme gerekir çünkü kredi notu kolay kolay yükselmez naaparsan yap bence asıl temel problem budur öncelikle bunun düzeltilmesi gerekir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tamamen haklısınız. Kredi notuna yönelik de bir iyileştirme yapılması gerekiyor ki sicil affından yararlananlar kredi çekebilir hale gelsinler. Ancak yine de bankalar için risk oluşturduğu için muhtemelen böyle bir şey mümkün olmaz. Yine biz sitemizde kredi notu yükseltme teknikleri başlıklı bir yazı yazdık, orada önemli detaylardan bahsettik. Ayrıca kredi notu neden düşer başlıklı yazımız da konuyla ilgilenenler için önemli bilgiler içeriyor. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Konuların bağlantıları;

   http://www.kredinotunasil.com/2017/01/kredi-notu-yukseltme-teknikleri.html

   http://www.kredinotunasil.com/2016/09/kredi-notu-neden-duser.html

   Sil
  2. ben teşekkür ederim ama bu şekilde çıkan bir sicil affının kısa vadede kime ne faydası olacak mantık bunun neresinde bi çok insanın 3 ay 5 ay bekleyecek takatı kalmamıştır emin olun 6 ay geçsede yine nottan dolayı insanlara zorluk çıkaracaklar ve sonuçlar gene olumsuz olacak bu şekilde hiç kimseye bir faydası olmayacak öncelikle bu düzenlenmeli bankaların insiyatifine bırakılmamalı kişi ödeme gücüne belgeleyebiliyorsa her tür destek alabilmeli notun yükselmesini beklemek bence hayalcilik ve bu haliyle bu olayda hiç bir mantık yok kredi sicilini temizliyorsan bu kredi notu saçmalığınıda düzelteceksin yoksa bu haliyle kimseye faydası olmayacak en büyük sorun budur bence

   Sil
  3. Merhaba, evet yukarıda da söylediğim gibi tamamen haklısınız ancak kredi notu, sicile göre daha kolay düzeltilebilir. Yani örneğin siciliniz bozulduğunda bu aşamadan sonra borçlarınızı tamamen kapatsanız, sıfırlasanız dahi bankaların kara listesine giriyorsunuz. Yani tabiri yerindeyse artık ağzınızla kuş da tutsanız size kredi veren bir banka bulmak imkansız olacaktır. Ancak kredi notu düşük olanlar bir şekilde kredi alabilmektedirler. Gerek kendisinden daha yüksek bir kredi notuna ve temiz sicile sahip birini kefil göstererek, gerekse maaş alınan bankadan düşük limitli bir kredi kartı alıp borçlarını düzenli ödeyip kredi notu yükselterek bir şekilde kredi notu düzeltilip kredi alınabiliyor. Elbette ki kredi notuna yönelik de bir iyileştirme çalışması gelse çok çok daha iyi olurdu. Yine de sicil affı vatandaşımızın omzundaki yükü biraz da olsa hafifletecek gibi duruyor ve bu aşamadan sonra kredi notunu yükseltmek kişinin kendi elinde olacak. Sevgiler.

   Sil
 28. Merhabalar öncelikle böyle bir site kurup insanlari yönlendirmeniz çok güzel.Emeğiniz için cok tesekkür ederim. Benim sorum kbb puanim 839 2013 de takibe alindim borcumu biriteli 1 yil oldu su anda kredi veya kredi karti kullanmiyorum bu yeni cikan sicil affi beni de kapsar mi devlet memuruyum aylik gelirim 4.000 küsür yardimci olursaniz cok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mikail bey merhaba, öncelikle geciken cevap için üzgünüz. Sistemsel bir sorun nedeniyle yorumunuz yeni göründü. Vaktinizi almadan direkt sorunuza cevap verecek olursak; Borcunuzu zaten kapattığınızı söylediniz. Doğal olarak sicil affından yararlanabilirsiniz. Bu aşamada sicil affından yararlanır yararlanmaz bir kredi kartı almalı ve düzenli olarak ödemelerinizi aksatmadan ilerlemelisiniz. Zamanla kredi notunuz da yükselecektir. Teşekkür ederiz.

   Sil
 29. Skor puan 590 kara listedeyim kamuda çalışıyorum onbin tl bordrom var aftan sonra kredi kullanabilirmiyim. Bankalara borcum yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yusuf bey merhaba, sicil affından siz de yararlanabilirsiniz ancak kredi notunuz epey kötü durumda. Bu yüzden tavsiyemiz bir kredi kartı edinmeniz ve aylık borçlarınızı düzenli ödemeniz yönündedir. Ek olarak faturalarınıza da otomatik banka hesabınızdan ödeme talimatı vererek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Teşekkürler.

   Sil
 30. merhaba sicil affı çıktı mı?
  sicil affı yürürlüğe girdimi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sicil affı 27 aralık 2017 itibariyle yürürlüğe girmiştir efendim. Teşekkürler.

   Sil
 31. resmı gazetede yayınlandı sımdı nasıl bırsey yapmamız lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İrfan bey Merhaba, sicil affının resmi gazetede yayınladığı bilgisi doğrudur ancak bu aşamadan sonra bankaları beklemek gerekiyor. KKB yakın bir zamanda doğrudan sicili bozuk olanların sicillerini düzeltecek. Şubat sonu gibi sicil affının resmi olarak uygulanacağını tahmin ediyoruz. Kısacası herhangi bir başvuru işlemine gerek yok, eğer borçlarınızı ödediyseniz veya yapılandırdıysanız yapacağınız tek şey beklemektir. Sevgiler.

   Sil
 32. merhaba benim sorum şu olacaktı. kredi borcumuzu avukat üzerinden yapılandırdık aralık ayında. bu sicil affında çıkan maddeye göre yapılandıran ve ya ödeyen diye yazıyor. biz tekrar yapılandırırsak eğer kredi çekebilecek miyiz? sanırım bu durum banka insiyatifinde olan bir şey ama her yerde her sayfada borcunu ödeyen ya da yapılandıran aftan yararlanabilecek bankalar isterse geçmiiş dönemi göz ardı edebilecek diye yazıyor. benim anladığım da biz tekrar yapılandırırsak sonra kredi başvusurusunda bulunabiliyoruz ve yararlanabiliyoruz. doğrumudur size sormak istedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Memduh bey merhabalar, öncelikle sorunuz için teşekkür ederiz. Sizin de fark ettiğiniz gibi aslında olay tamamen bankaların inisiyatifine kalmış. Yani hali hazırda yapılandırma yapıp ödediğiniz borcunuz varsa ve sicil affından yararlandıysanız tekrar kredi almak için bankalara başvuruda bulunabiliyorsunuz. Ancak sicil affından yararlananların bir çoğu kredi notunun düştüğünden ve kredi alamadığından yakınıyor. Bu yüzden kredi notunuzu iyileştirmenizi tavsiye ediyoruz. Sevgiler.

   Sil
 33. Sicil af diye bir şey yok. Herkes sicilinin temizleneceğini düşünüyor ama boş umutlara kapılmayın. Devlet eskiden sicili bozuklara kredi,kartı kartı vb veren bankalara ceza kesiyordu artık ceza vermeyecek. Banka eğer isterse size kredi veya kredi kartı verebilecek. Yani tamamen bankanın insiyatifine bırakıldı durum. Bu durumda siz ne yapabilirsiniz site önce bunu açıklasın. Sonrasında ben ek yorum yazarım yine neler yapacağınıza dair..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sicil affından yararlananlara kredi veren bankalar elbet zamanla artacaktır ancak henüz neredeyse hiçbir bankanın haberi yok yada haberleri yokmuş gibi davranıyorlar. Aynı 72 ay kredi yapılandırma yasası çıktığı zamandaki gibi, zamanla bankalar da kredi vermeye başlayacaktır diye ümit ediyoruz. Sevgiler.

   Sil