Kredi Başvurusu Neden Olumsuz Sonuçlanır?


Bankalara giderek kredi başvurusunda bulunacak olan kişiler için başvuru sürecinin sonuçlanması adına birkaç gün beklenmesi istenmektedir. Çünkü bankalar müşterilerinin geçmişleri hakkında bilgi sahibi olabilmek ve onlara hangi tutarlarda kredi verebilmelerinin doğru olacağını anlamaları için bazı araştırmalar yapılması gerekmektedir.

kredi başvurusu neden olumsuz sonuçlanır
kredi başvurusu neden olumsuz sonuçlanır
Bunların başında ise kredi notu uygulaması gelmektedir. Eğer ödemelerinizi geciktirdiyseniz ya da ödeyemediğiniz borçlarınız bulunuyorsa, bu borçlar sizlerin kredi notunu ciddi şekilde düşürecektir. Bu da kredi başvurusu neden olumsuz sonuçlanır konusunda ele alacağımız ilk durumdur. Öncelikle kredi almak için bankaya başvuruda bulunan kişilerin neden olumsuz yanıt aldıklarına bir bakalım.

Başvurduğunuz Banka Kredi Başvurusunu Neden Reddeder?

  • Kredi almak için başvuruda bulunan kişilerin kredi notları düşük ise bankalar başvurularına olumsuz bir yanıt verecektir.
  • Eğer geçmiş dönemdeki kredili ürünleri ödeyemediğinizden dolayı kırmızı kalem cezası almışsanız ya da idari veya yasal takibe düşmüşseniz bu bankaların hangi şartla olursa olsun size kredi vermeyeceğini gösterecektir.
  • Bankaların kredi başvurusu sırasında aradıkları temel kriterlerden bir tanesi de adayların düzenli gelirlerinin olmasıdır. Eğer mevcut geliriniz bulunmuyorsa ya da bu geliri belgeleyemiyorsanız, bu durumda bankadan doğrudan olumsuz bir geri dönüş alacaksınız.
  • Kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olacak bir diğer madde ise, başvurduğunuz kredi tutarı ile geliriniz arasındaki ilişkidir. Eğer başvuru yaptığınız tutar, gelir seviyenizin oldukça yukarısında ise bu durumda sizlere olumlu bir sonuç verilemeyecektir.
Burada saymış olduğumuz dört madde, kredi başvuruları sırasında sizlerin olumsuz sonuç almasındaki temel nedenlerdir. Eğer bu maddelerden birisini taşıyorsanız bu durumda yapılacak şeyler oldukça basittir. İlk olarak Findeks sisteminde kendinize ait bir hesap açmalı, ardından da bu hesap üzerinden kredi notunuzu sorgulamalısınız. Çünkü önemsenmeyen bu koşul, kredi başvurularında genellikle olumsuz sonuç alınmasının nedenidir. Sorgulama sonucunuzu takip ederek düzenli ödeme planı çıkartabilir, bu sayede de kısa bir süre içerisinde kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bu da bankalarda olan kredi imajınızın düzelmesi açısından son derece önemlidir. Kredi başvurusu neden reddedilir sorusu için birçok madde daha türetilebilir ancak en çok yapılan hatalar yukarıdaki gibidir.

Eğer kredi başvurunuz onaylanmıyorsa birkaç ay boyunca kredi notunuzu yükseltmeye yönelik çalışmalar yapabilir veya kredi çekerken sizden daha iyi bir sicile sahip olan kefil bulabilirsiniz.
Daha önce ele aldığımız kredi notu neden düşer konumuzda da kredi notunuzu yükseltmeyle alakalı detaylara değinmiştik. Okuyabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz, iyi günler dileriz.


Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder