Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılır Mı?


Bugün, özellikle kredi çekerek ev alan ve satmak isteyenler için önemli bir soru haline gelen kredi borcu devam eden ev satılabilir mi konusuna değinelim istedik. Ülkemizdeki inşaat sektörüne baktığımız zaman, yıllardır artan bir şekilde hizmet sunduklarını görebiliriz. Fakat inşaat sektörünün bu denli gelişmesi, bankacılık sektörünün yapmış olduğu katkılar ile mümkün olmuştur. Çünkü binlerce lira verilerek satın alınabilecek alanlar için bankalar uygun koşullu krediler vermemiş olsaydı, durumun bu kadar olumlu bir şekilde ilerlemiş olduğundan söz edemezdik.

kredi borcu devam eden ev satılır mı
kredi borcu devam eden ev satılır mı 
Konut kredileri ile birlikte tüketicilerini destekleyen bankalar, aralarındaki rekabetle birlikte de çok uygun koşullarda kredi paketleri hazırlamaktadırlar. Fakat bu krediler ile bir konut satın alan kişiler, acil nakit ihtiyaçları ortaya çıktığında ya da yeni bir ev satın almak istediklerinde, mevcut konutlarını satışa çıkarmayı düşünmektedirler. Fakat kredi borcu devam eden ev satılır mı konusunda net bir bilgiye sahip olmadıkları için herhangi bir işlem yapabildiklerinden de söz etmemiz doğru olmayacaktır.

Kredi Borcu Devam Eden Evin Satılması Mümkün Mü?

Kredi borcu devam eden ev satılır mı sorusuna verilecek cevap evet olacaktır. Ancak Belirli şartlar ile bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Konut kredisi çekilerek alınan evler, bilindiği üzere bankalara ipotek edilmektedir. Banka bu daireleri, kişilerin kredi borçlarını ödeyememeleri durumunda teminat olarak kabul etmektedir. Bundan dolayı da devam eden borçtan dolayı kişiler bu daireleri satamamaktadırlar. Fakat dairenizi satılığa çıkarttıktan sonra, alıcı ile anlaşırsanız, krediniz devam etse de satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat alıcı olan kişinin, eviniz için belirlemiş olduğunuz değeri nakit olarak karşılayabilecek güçte olması gerekmektedir.

Bu aşama tamamlanmışsa, yapılacak adımlar oldukça basittir. İlk olarak alıcı ile anlaşılıp bir sözleşme yapılması gerekmektedir. Bu aşamaya gelindiği zaman genellikle süreli bir şekilde çek keşide edilmektedir. Onun dışında sözleşme yapıldığı takdirde nakit bedel alınır, bankada bulunan konut kredisi kapatılır ve bunun ardından da bankada bulunan ipotek kaldırılır. İpotek kaldırma işlemi aynı gün içerisinde gerçekleşeceğinden dolayı, notere giderek kısa sürede devir işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sayede konut kredinizin ödenmeyen taksitleri olsa bile nakit para olduğu sürece sorunu ortadan kaldırabilir, yeni eviniz için gereken finansmanı da satacağınız evin parası ile karşılayabilirsiniz. Elimizden geldiğince kredi borcu devam eden ev satılabilir mi sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Sorularınızı aşağıdan bizlere ileterek yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca en uygun konut kredisi veren bankalara ya da peşinatsız ev kredisi alabileceğiniz bankalara kırmızı yazıların üstüne tıklayarak ulaşabilirsiniz. Faiz oranları da gayet uygun, okumanızı öneriyoruz.


Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder