Zorunlu Bireysel Emeklilikten Nasıl Çıkılır?


Daha önce sitemizde detaylıca ele aldığımız zorunlu bireysel emeklilik yani BES sisteminden bu defa nasıl çıkacağınızı anlatan bir bilgilendirici yazı hazırlamak istedik. Zorunlu bireysel emeklilik yasası meclisten geçti ve 1 Ocak 2017 itibariyle SSK’lı olarak çalışan 45 yaş altında olan herkes bu sisteme dahil edilecek.
zorunlu bireysel emeklilikten nasıl çıkılır
zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istiyorum

İşveren, size verdiği maaştan keserek bunu zorunlu bireysel emeklilik sistemi için bizzat sizin adınıza yatıracak ve sistem her ay bu şekilde devam edecek. Kazancınızın %3'ü kadarını kapsayacak olan bu ücreti düzenli olarak ödediğiniz ve tamamladığınız takdirde devlet destekli bireysel emeklilik sisteminde kazancınız %25 olacaktır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminden (BES) Ayrılmak Mümkün Mü?

Elbette mümkün bireysel emeklilik sisteminin zorunluluğu sadece ilk 2 ay için geçerlidir. Bu 2 aylık süre içinde BES sisteminden ayrılmak mümkün olmadığı için sonraki dönemlerde bu sisteme dahil olmak istemiyorsanız sözleşmenizi iptal ettirebilirsiniz. Ayrıca BES sistemi kapsamında 2 ay içinde ödediğiniz tutarın da 10 gün içinde hesabınıza yatırılacağını belirtelim.

Öncelikle zorunlu bireysel emeklilik sisteminden nasıl ayrılır konusuna değinmeden önce ödemelerinize ara verme hakkınızın olduğunu da belirtmek istiyoruz. Yani belirli durumlarda zorunlu bireysel emeklilik sistemi ödemelerinizi duraklatabilir ve daha sonra devam edebilirsiniz. Ancak bu belirli durumlar maalesef keyfi olmamaktadır, örneğin işten ayrıldınız ve yeni iş bulana kadar bu inisiyatiften yararlanabilir ve ödemelerinizi duraklatabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak için ne yapmalıyım sorusunun yanıtına gelecek olursak; devlet memurları ve SSK’lı çalışanların dahil edildiği bu sistemden çıkış için emeklilik sözleşmenizin size tebliğ edildiği tarihten itibaren en geç 2 ay içinde başvurursanız katılım paylarından herhangi bir kesinti yapılmadan 2 ay boyunca ödediğiniz paranızı geri alabileceksiniz. Ayrılma dilekçesini işverene verdiğinizde bu dilekçeyi emeklilik şirketine en kısa zamanda göndermek zorunda olduğu için 1 Ocak itibariyle işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Emeklilik şirketine ulaşan zorunlu BES iptal dilekçesi 10 gün içinde işleme konulacak ve ödediğiniz tutarlar maaş hesabınıza aktarılacaktır.

Zorunlu (Otomatik) Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma Dilekçesi

Arkadaşlar internette bulduğum bu dilekçe örneğini word dosyası olarak paylaşıyorum. İlgili kısımları doldurarak yazıcıdan çıktı alıp imzalar ve işvereninize verebilirsiniz. Ayrıca "zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkış dilekçesi" diye aratırsanız bunun gibi benzer dilekçelere ulaşabilirsiniz.

Dilekçeyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Ek olarak daha önce tüm detayları ile ele aldığımız 2017 zorunlu bireysel emeklilik sistemini de sitemizden inceleyebilirsiniz. Sorularınızı buradan veya herhangi bir konunun altındaki yorumlardan isimsiz olarak veya gmail hesabınızla sorabilirsiniz.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder