Asgari Ücretli Çalışan Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?


Konut sektörü, her geçen gün kendini geliştirmiş olsa da bu gelişim ne yazık ki konut fiyatlarını bir türlü aşağı çekmemektedir. Bundan dolayı da en büyük yarayı, asgari ücret ile çalışan kişilerin aldığını söyleyebiliriz. Çünkü asgari ücretle çalışan kişilerin bir konut alabilmesi için gereken parayı biriktirmeleri yıllar alacaktır. Banka kredisi için başvurulduğunda ise, belgelenebilir gelirleri düşük olduğundan dolayı, istedikleri özelliklere sahip bir ev almaları oldukça zora girmektedir.

asgari ücretli ne kadar konut kredisi çekebilir
asgari ücretli çalışan ne kadar konut kredisi çekebilir
Şu anki faiz oranları ve vade sürelerini dikkate alacak olursak, asgari ücretle çalışan bir kişi için 120 ay vade ile 100 bin liraya kadar kredi verilebildiğini görebiliriz. Bunun üzerindeki bir rakam ise, şuan için çok zor görünmektedir.

Asgari ücretle çalışan kişilerin, 100 bin liralık bir kredi aldıkları zaman, her ay ödemeleri gereken kredi bedelinin 1300 Türk Lirası’na ulaştığını da görmekteyiz. Neredeyse asgari ücretin tamamının söz konusu olacağı bu taksitlerde, sorun yaşanma ihtimali de oldukça yüksektir. Çünkü bankaların onaylamış oldukları kredilere baktığımız zaman, kişilerin aylık gelirlerinin oldukça önemli olduğunu görmekteyiz. Belirlenen vade süresine göre, kişilerin her ay ne kadar ödeme yapacağı belirlenirken, aylık belgelenebilir gelirin yarısı kadar taksit ödenmesinin mümkün olması gerekmektedir. Bu şartı göz önünde bulundurduğumuz zaman, 100 bin liralık bir konut kredisi için asgari ücretle çalışan kişileri onay almalarının zor olduğu, onay alma şanslarını arttırmak için de vade sürelerini arttırmaları gerektiğini söyleyebiliriz.

Şuan geçerli olan konut kredilerinin faiz oranları %0,90 ile %1,14 arasında değişmektedir. Sürekli olarak kampanyalar ortaya çıkarılsa da, asgari ücretli bir kişinin faydalanacağı kredi paketlerinin sayısı oldukça azdır. Yine de şansını denemek isteyen kişiler, bankalara internet üzerinden başvuru yapabilirler. Eğer onaylanırsa, ekspertiz raporu çıkarılması için en kısa sürede bankaya başvurmak gerekmektedir.

Yazımızı burada noktalıyoruz. Dilerseniz QNB Finansbank'ın 180 ay vadeli konut kredisi paketine şuradan ulaşabilirsiniz.


Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder