Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?


Bankalar ile sürekli olarak iletişim halinde olan müşteriler, kredi notlarının önemini yeteri kadar bilmektedirler. Çünkü günümüzde bankalar ile sorunsuz bir şekilde çalışmak isteyen bireylerin, Findeks kredi notu sorgulamalarını düzenli olarak yapmaları ve bu notlarını da her zaman için yüksek tutmaları gerekmektedir.

findeks kredi notu nasıl hesaplanır
findeks kredi notu nasıl hesaplanır
Belirli kurallar ve aritmetik değerler ile hesaplanan bu kredi notlarında, en çok dikkat edilen noktalara bakacak olursak, şu sıralamadan söz edebiliriz.
  • Toplam borcunuz ve ödeme sıklıklarınız,
  • Borçlarınızı zamanında ödeyip ödemediğiniz,
  • Kredi kartı borçlarınızın, dönem borcunu mu yoksa asgari tutarlarını mı yatırdığınız,
  • Yapılandırılmış kredi kartı borcunuzun olup olmadığı,
  • Bankada birikim yapıp yapmadığınız,
  • Ne sıklıkla kredi kullandığınız.

Kredi kayıt bürosu tarafından belirlenen kredi notlarında, bu altı maddeye çok özen gösterilmektedir. Çünkü kredi notu, aslında bireylerin görünmeyen ödeme yönlerine ayna tutmaktadır. Kişiler, mevcut gelirlerine yönelik kredi alırken zaman zaman sınırı aştıklarından dolayı, ödemelerini de aksatmaktadırlar. Bilindiği gibi, borçlarını ödemekte zorlanan kişiler, bankalara giderek yeni bir kredi başvurusu yapmakta, bu krediyle de mevcut borçlarını ödemeyi düşünmektedirler. Ama artık Findeks sistemi sayesinde bu kolay bir şekilde yapılamayacaktır. Bankalarda kişilere yönelik yapılan sorgulamalarda, tüm borçlarınız, bu borçların tutarları ve de hangi bankalara olduğu kolay bir şekilde görülmektedir.

Eğer mevcut borçlarınızdan herhangi birisini gecikmeli bir şekilde öderseniz ya da bu düzensiz ödemeleri devam ettirirseniz, bu olumsuz durum kredi notunuza kısa sürede yansıyacaktır. Eğer, üç dönem peş peşe borç ödemesi yapmazsanız da bilineceği üzere idari takip başlatılacaktır ve bu da kredi notunuzun 400 seviyelerine kadar düşmesine, bankalar ile beş yıl boyunca çalışamayacağınıza ve finansman alanında da büyük problemler ile karşılaşacağınızı göstermektedir. Bundan dolayı, findeks kredi notunuzu düşürecek nedenlerden uzak durmalı ve bankalar için her zaman aranan müşterilerden olmalısınız.

Findeks kredi notu nasıl hesaplanır konumuzun sonuna geldik. Daha önce sitemizde kredi notu neden düşer ve yine herkesin merak ettiği kredi notu yükseltme teknikleri başlıklı iki makale yayınlamıştık. O konularda bahsettiğimiz maddelere uygulayarak kredi notunuzu düzeltebilirsiniz.


Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder