Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Bankalar kullanımımız için, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi gibi farklı miktarlarda hazırlamış oldukları kredi paketleri ile bizlere hizmet sunmaktadır. Fakat bankalara başvuran bireylerin kredi başvurusu yapmadan önce bilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunları bilmeden kredi başvurusu yapmanız halinde başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Kredi başvurusu yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve bankanın sizlerde hangi şartları sorgulayacağını merak edenler için, şu şekilde sıralama yapabiliriz.

kredi başvurusu yaparken nelere dikkat edilmelidir
kredi başvurusu yaparken nelere dikkat edilmelidir
1- Bankadan kredi almak demek, resmi bir şekilde borç aldığımız anlamına gelmektedir. Bundan dolayı, bankaya borcunuzu zamanında ödeyeceğinizi belirtmeniz yeterli olmayacaktır. Banka, ilk olarak bir geliriniz olup olmadığını bilecektir. Bunun için de sizden maaş bordrosu talebinde bulunur. Maaş bordrosu, hem resmi kurumlarda hem de herhangi bir işte sigortalı olarak çalışan kişilerin alabileceği bir belgedir. Bunun için muhasebe görevlisinden yardım almanız gerekmektedir.

2- Maaş bordronuzu alıp bankaya başvuruya giderken, son üç aylık maaşınız bu belgede yansıyacaktır. Eğer işe gireli henüz üç ay olmamışsa, bu durumda maaş bordronuz bankanın istediği özellikte olmayacak ve kredi başvurunuza ret cevabı verilebilecektir.

3- Kredi başvurusu sırasında, yanınızda kimliğinizi kesinlikle bulundurmalısınız. Eğer kimliğinizi sunamayacak durumdaysanız, ehliyet ya da pasaportunuzu da sunabilirsiniz. Bu belgeler de kabul görecektir.

4- Bankaya yapmış olduğunuz kredi başvurusunda seçtiğiniz vade süresi, kredinizin onaylanmasında etkili olacaktır. Çünkü kredi başvurusunda belirlemiş olduğunuz vade süresine göre bir taksit bedeli belirlenecektir. Bu bedelin, almış olduğunuz maaşın yarısından az ya da yarısına eşit olması gerekmektedir. Aksi halde kredi bedeliniz düşürülerek onaylanacak, vade süreniz arttırılacak ya da başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

5- Beşinci ve en önemli maddemiz ise kredi notu üzerinde olacaktır. Daha önce kullandığınız bir bankacılık hizmeti için iyi bir müşteri karşılığı gösterememişseniz yani; borçlarınızı aksatmış ya da ödememişseniz, TC kimlik numaranız üzerinden yapılacak sorgulamada bu durum ortaya çıkacaktır. Kredi notunuz da düşük olacağından dolayı banka ne şartla olursa olsun size bir kredi vermek istemeyecektir.

İşte bu beş maddeyi dikkate alarak bir kredi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Aksi halde bankadan ihtiyacınız olan krediyi ne yazık ki alamayabilirsiniz.


Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder