Kredi Borcunu Erken Ödemek Avantajlı Mıdır?


Bankalardan kredi başvurusu yapıp onay almamız için, birbirinden farklı sözleşmelere imza atmamız gerekmektedir. Fakat birçoğumuz bu sözleşmelerin içeriğinde nelerden bahsedildiğini bir türlü okumamaktadır. Bu yüzden de imzalamış oldukları sözleşmenin gereklerini yerine getirmek zorunda kalmış ve yasal açıdan da itiraz hakları bulunmamaktadır.

kredi borcunu erken ödemek avantajlı mı
kredi borcunu erken ödemek avantajlı mıdır?
Bundan dolayı, sözleşmede yer alan detayların önemini bir yerlerden duydukça, akıllarına birçok soru takılmaktadır. Bunlardan birisi de, kredi borcunun vadesi gelmeden ödenmesinin mümkün olup olmadığıdır. Bu sorunun yanında, kredi borcunun erken ödenmesinin, onlar açısından ne gibi faydaları olacağı da bilinmemektedir. Buna bir açıklık getirecek olursak, öncelikle borcunuzu erken ödeme ile bitirebileceğinizi söyleyebiliriz.

Bankaya olan borcunuzu erken ödemeniz, bankalar tarafından kesinlikle olumlu değerlendirilecektir. Bu değerlendirme ise, bankacılık sektöründe önemli bir payı olan kredi notunuza ve banka sicilinize yansıtılarak ödüllendirilirsiniz. Aynı zamanda, kredi borcunuzun kalan taksitlerini tek seferde öderseniz, bankanın sizden aldığı faiz oranında da ciddi bir şekilde azalma olacak, bankaya daha fazla borç ödemekten de kurtulmuş olacaksınız.

Kredi Borcunu Erken Ödemenin Cezası Var Mı?

Bankacılık sözleşmesinde, kredi borcunun ödenme zamanı hakkında birçok detaya yer verilmiştir. Fakat bu detaylara baktığımız zaman, hiçbir şekilde kredi borcunun erken ödenmesine bir ceza verildiğine yer verilmemiştir. Bundan dolayı, elinize geçen bir toplu para olduğunda gönül rahatlığı ile bankaya gidebilir, kalan kredi borcunuzu öğrenerek, ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda kredi borcunuzun ödemesinin geciktiği durumda başınıza adım adım nelerin gelebileceğini açıkladık. Buraya tıklayarak ulaşabilir veya konuyla ilgili sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder