Kredi Kartı Kullananların Yaptığı 5 Büyük Hata


Bankacılık hizmetlerine yönelik ön yargıların neredeyse tamamı, kredi kartları üzerine olmaktadır. Çünkü kredi kartı borçları yüzünden çok zor anlar geçirmiş olan ya da borcunu ödeyemediği için evine haciz gelerek çok zor günler geçiren kişilerin olması, böyle bir algının oluşmasına neden olmuştur. Fakat kredi kartı da kredi kartı kullanımı da sanıldığı kadar kötü ya da zararlı bir şey değildir.

kredi kartı kullananların yaptığı 5 büyük hata
kredi kartı kullananların yaptığı 5 büyük hata
Eğer, kredi kartını gerektiği gibi kullanabilirseniz, yaşam standartlarınız kesinlikle düzelecek ve borçlarınızı da ödemekte hiçbir şekilde zorlanmamış olacaksınız. Genel itibari ile kredi kartını yeni kullanacak kişilerin kesinlikle dikkat etmesi gerektiği ve kredi kartı kullanırken birçok kişinin yaptığı en büyük beş hatayı, şöyle sıralayabiliriz.

1. "Nasıl Olsa Öderim, Harca Gitsin!"

Nasıl olsa öderim diye düşünmeyin. Birçok kişi, ne kadar harcama yaparsa yapsın, yüzde otuz ya da yüzde kırk gibi değer ile hesaplanan asgari ödeme tutarını ödediklerinde, borçlarını bir şekilde ödeyeceklerini düşünmektedirler. Fakat bu şekilde düşünen kişilerin borçlarını ne yaparsa yapsın bitiremedikleri de görülmektedir.

2. "12 Ay Taksit Yapabiliyor muyuz Acaba?"

Yüksek bedelli bir harcama yapacaksanız, bunu taksitlendirerek almaya çalışın. Çünkü hesap kesim tarihi geldiği zaman, bankanın ödeme yapmanız için çıkaracağı bilanço, dönem borcunda olan tutardır. Sizler asgari ödeme tutarını ödeseniz bile banka bunu olumlu davranış olarak algılamayacaktır. Bundan dolayı, dönem borcunuzun yansıyacağı değeri azaltmak için, taksitli alışverişlere yönelebilirsiniz. Ancak ürün alırken veya diğer borç ödeme işlemlerinde kaç ay taksit yapacağınızı da iyi belirlemeniz gerekiyor.

3. "Bana Oradan Limitsiz Bir Kredi Kartı, Lütfen"

Kredi kartınızda, otomatik limit arttırma talimatı bulunuyorsa bunu kesinlikle iptal ettirmelisiniz. Çünkü kontrolsüz yapılan harcamaların bir diğer nedeni de budur. Kredi kartında limit olduğunu bilen kişilerin, harcamalarını daha kolay bir şekilde yaptıkları, yapılan deneyler ile ispatlanmış durumdadır.

4. "Ne Var Yani? En Kötü Yeni Bir Kredi Kartı Alırız"

Kredi kartı borcunuzu ödemek için farklı bir kredi kartı ya da kredi başvurusunda kesinlikle bulunmayın. Bu kredi kartı harcamalarını kontrol edemeyenlerin yaptığı son hatadır. Borçlarını ödeme ümidi ile faydalandıkları yeni ürün, kredi kartı borcunu kapatsa da, sizi yeni bir borcun içine sokacaktır. Fazla mal göz çıkarmaz demeyin, bir anda kendinizi borç bataklandığında bulabilirsiniz.

5. "Hayır, Ben İflas Etmedim Ki"

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi, size sunulan bir ayrıcalık değildir. Yapılandırma işleminde imzalatılanları okuduğunuzda göreceğiniz üzere, borcunuzu ödeyemediğinizden dolayı böyle bir işleme başvurduğunuz kısacası sizin bireysel olarak iflas ettiğinizi kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.


Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder