Kredi Notu Yükseltme Teknikleri


Kredi notu, gerek kredi, gerekse kredi kartı almak isteyen kişilerin yüksek tutmak zorunda olduğu bir puanlama sistemidir. Bankaların birleşerek kurmuş olduğu kurum olan Kredi Kayıt Bürosu, diğer adıyla yani herkesin bildiği ismiyle KKB, sizlerin tüm bankacılık faaliyetlerini bir veri tabanında saklıyor ve her işleminizde güncelliyor.
kredi notu yükseltme teknikleri
kredi notu yükseltme teknikleri 2017
Bunun sonucunda sicilinizin puana dökümü olan kredi notu dediğimiz sistem 1 ile 1900 arasında puan almanızı sağlıyor. Bu puana bakılarak bankalar size kredi ve/veya kredi kartı verip vermeyeceğini anlayabiliyorlar. Bu puanı da yine KKB'nin kurduğu sistem olan Findeks üzerinden belirli ücret karşılığında ulaşabiliyorsunuz.

Kredi Notunu Yükseltme Yolları Nelerdir?

  • Hali hazırda olan kredi kartı borçlarınızı minimuma indirmek ve hatta sıfırlamak: Sıkça yapılan hata borcu sıfırlamak yerine her defasında asgari tutarı ödemek bankaların size olumsuz bakmasına sebep olabilir.
  • Kredi aldıysanız ve bankaya borcunuzu ödemeye devam ediyorsanız, ödemelerinizi gününde yapmak: Borcunuzu düzenli olarak ödemek bankaya olumlu sinyaller verecektir ve kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir.
  • Banka hesabınızı, kredi kartınızı aktif olarak kullanın: Özellikle Havale - EFT gibi işlemlerinizi yaparak kredi notunuzu az da olsa yükseltebilirsiniz.
  • Faturalarınıza otomatik ödeme talimatı verin: Elektrik, su, doğal gaz gibi faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vermeniz kredi notunuzu yükseltmek için mantıklı bir tercih olacaktır. Bu ipucu sayesinde uzun vadede kredi notunuzda belirgin bir yükseliş gerçekleşecektir.
  • Nakit parayı bankaya yatırın: Eğer birikmişiniz varsa vadesiz TL hesabınızda tutmanız kredi notunuzu yükseltecek yegane yöntemler, teknikler arasında yer almaktadır. Amaç bankaya, haliyle de kredi sicilinize olumlu sinyaller vermektir. Tutar pek önemli değil paranızı bankada tutmanız bankaya güvendiğiniz anlamına gelir.
  • Kredi kartı limitlerinizi arttırın: Kredi kartı limiti artırma talebinde bulunmaz kredi notunuzu yükseltecek teknikler arasındadır.
  • Birden fazla kredi kartına sahip olmak: Eğer halihazırda kullandığınız bir kredi kartınız varsa buna ek olarak farklı bankalardan kredi kartı isteyebilir ve bu kartları ufak harcamalarda da olsa kullandığınızda -borcunuzu her ay tamamen ödediğinizi varsayarsak- kredi notunuz yükselecektir.
  • Gereksiz kredi çekmeyin, özellikle kenarda bulunsun mantığı ile kredi çekmeniz borca girmeniz demektir ve bu borcu geciktirir veya ödeyemezseniz problem yaşayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz kredi notu yükseltme teknikleri, taktikleri uzun vadede uygulanması kolay ve herkesin yapabileceği eylemler içermektedir. Kredi notunuz düşükse ve kredi notumu nasıl yükseltebilirim sorunuza yanıt arıyorsanız 2-3 ay gibi bir süre içinde kredi notunuzu iyi duruma getirebilirsiniz. Her ay Findeks üzerinden 4-5 TL karşılığında kredi risk raporunuzu görebilir ve kredi notunuzun yükselişini takip edebilirsiniz.

Kredi notu konusunda veya diğer bankacılık konularında bizlere sorularınızı ilettiğinizde çok kısa bir süre içinde sorularınıza yanıt vermeye çalışacağımızdan emin olabilirsiniz. 2017 yılı boyunca birçok kredi notu ile ilgili ipucunu ve bankaların kredi kampanyalarını sizlerle paylaşacağımız için takipte kalınız.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder