Ziraat Bankası Üzerinden Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?


Birçok ziraat bankası müşterisi kredi notunu sorgulayarak nasıl öğreneceğini merak ediyordu. Mail yoluyla gelen sorunuza yanıt olarak ziraat bankası üzerinden kredi notu sorgulama işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışalım. Öncelikle bu işlemi yapabileceğiniz ziraat bankasının iki farklı platformu bulunuyor. İlki internet bankacılığı, ikincisi ise ziraat mobil uygulamasıdır.
ziraat bankası kredi notu sorgulama
ziraat bankasından kredi notu nasıl öğrenilir?
Günümüzde kredi notunu öğrenmek isteyenler Findeks sistemini kullanıyor ve buna alternatif olarak bankalar kendi yazılımcıları ile Findeks ile bağlantılı sistemler geliştirmişlerdir.
Eğer ziraat bankası kredi notunu internet bankacılığı üzerinden sorgulayıp öğrenmek istiyorsanız izleyeceğiniz yol şu şekilde olmalıdır.
  • Ziraat bankası internet bankacılığına giriş yapılmalı,
  • Başvurular, ardından risk sorgulama bölümünden KKB Risk raporu sorgulaması yaparak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. 
Özet veya detaylı bilgi olarak iki farklı seçeneğinizin olduğunu baştan söyleyelim. Eğer tek öğrenmek istediğiniz kredi notunuzun kaç olduğu ise özet seçeneğini seçmelisiniz. Ancak detaylı bir döküm olarak kredi notunuzun raporunu incelemek için detaylı seçeneğini işaretlemeli ve sorgulama ücretinin hangi hesabınızdan çekileceğini seçmelisiniz.

Detaylı Rapor İle Özet Raporun Farkı Nedir?

Özet seçeneği seçerek sadece kredi notunuzu rakamsal olarak öğrenebileceğinizi yukarıda belirtmiştik. Detaylı seçeneği işaretlenerek kredi notu sorgulama işlemi yapıldığında kredi limitinizden tutun, bankalardaki hesap durumlarınıza kadar tüm bankacılık faaliyetlerinizi görebiliyorsunuz. Özellikle bu seçenek geciken kredi ödemelerini kontrol etmek amacıyla seçiliyor. Düzeltmeyi düşünmeniz gerektiği anlamına gelen raporda kırmızı renk ile belirtilen kısımlar kredi notunuzun düşük olma sebebi olabilir.

Ziraat Bankası kredi notu öğrenme ücreti ne kadar?

2 TL olarak belirlenen bu ücret ileride yükselebilir bu yüzden ödeme yapacağınız alandaki tutara bakmayı unutmayınız. Özellikle Findeks'e göre gayet makul fiyatının olduğunun altını çizelim.

Ayrıca aynı gün içinde ikinci bir kredi notu sorgulama işleminde bulunmanız durumunda sizden herhangi bir ücret alınmıyor. Bu yüzden bir sorun oluşursa aynı gün içinde olmak kaydıyla ücretsiz olarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ziraat bankasının kredi notu öğrenme servisi tamamen Findeks ile entegre çalışmakta olduğundan güncel olarak kredi raporunuzu görebiliyorsunuz. Yani Findeks üzerinden sorgulama yaptığınızda da karşınıza benzer bir rapor gelecektir.

Ziraat bankası mobil üzerinden de kredi notunuzu yukarıdaki sıralamayı takip ederek öğrenebilirsiniz. Sistem 2017 yılında değişebilir ancak şuan için bir farklılık söz konusu değil. Son olarak eğer akbank müşterisi iseniz ücretsiz kredi notu sorgulayıp risk raporunuzu öğrenebiliyorsunuz. İlgili konuya ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Konuyla ilgili sorun ve sorularınızı aşağıdan bizlere gönderebilir veya bir önceki makalemiz olan kredi notu yükseltme teknikleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Google+ ile Paylaş

1 yorum:

  1. kredim vardı 370 tl ödemeli onu 2 ay unutup ödemeyince (krediyi başkası adına çekmiştim o ödememiş )idari takibe(avukatlık mahkemelik bir durum olmadı) alındı diyor ve kredi notumu epey bi düşürdü( 651) şuanda ...öyle olunca gidip o krediyi tamamen kapattım hatta var olan mevcut kredilerimin hepsini kapattım ...ve ayda 6 bin liraya yakın gelirim var ama bankalar kredi vermiyor nasıl giderilebilir bu sorun ...bu sicil affı bizide kapsayacakmı kapsayacaksa ne zaman cıkacak bu af ..şimdiden teşekkürler

    YanıtlaSil