240 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileri?


Hayalindeki eve bir an önce kavuşmak isteyenler bankalara gidip kredi başvurusu yaparken, genellikle uzun süren vadeleri tercih etmektedirler. Şuan baktığımız zaman konut kredilerinde 240 aya varan vade süreleri, sizlere sunulmaktadır. Kullanıcılara konut kredisi için 240 aya varan vadeler sunan bankalara baktığımızda ise Garanti Bankası, Şeker Finans ve Denizbank’tır.

240 ay vadeli konut kredisi veren bankalar
240 ay vadeli konut kredisi veren bankalar
Bankaların hazırlamış olduğu bu kredi paketlerinde ilk olarak Garanti Bankası’nı ele alalım. 100 bin lira olarak bir değer belirlediğimiz zaman, 240 aylık konut kredisi için faiz oranının %1,14 olarak belirlendiğini görmekteyiz. Buna ek olarak, kredi tahsis ücreti için bankanın talep ettiği miktar 500 Türk Lirası ve ekspertiz raporu için de 750 Türk Lirası kredinize eklenecektir. 20 yıl vade ile hazırlanan bu kredi paketinde aylık ödeme tutarınız ise 1220 Türk Lirası’dır. Oldukça uzun bir vade süresi söz konusu olduğundan dolayı, 240 ayın ardından bankaya ödemiş olduğunuz toplam kredi tutarı, 294 bin lira olacaktır.

Konut kredisinde 240 ay vade talep eden kişilere %1,19 faiz oranı ile kredi veren Şeker Finans’ta, aylık ödeme tutarı ise 1263 Türk Lirası olarak karşımıza çıkıyor. Yirminci yılın ardından ödenen kredi tutarına baktığımız zaman, tüm masraflar ve sigorta ücretleri dahil edildiğinde 304 bin lira gibi bir rakam olarak ortaya çıkıyor.

Son olarak Denizbank’ın Mortgage kredisinde %1,19 faiz oranı ve 240 ay vade süresini inceleyelim. Bu kredi paketinde, aylık talep edilen kredi taksiti 1349 Türk Lirası’dır. Buna ek olarak her sene için Konut ve Dask Sigortası da yaptırılması gerekmektedir. Bu sigorta bedelleri kişinin yaşına göre hesaplanacağından dolayı net bir rakam vermemiz mümkün değildir.

Görüldüğü üzere, bankalar bizler için 240 aya varan vadeler ile konut sahibi olmamız için kredi verirken, anaparanın da neredeyse üç katına yakın bir şekilde geri ödeme yapılmasını talep etmektedir. Faiz oranları, yıllık maliyet oranı ve masraflar devreye girince artan bu bedeller için, tek yapılması gereken bir miktar da olsa birikim yapmak ya da daha düşük vadeli bir kredi almaktır.


Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder