Bankalar Sicil Affını Neden Uygulamıyor?


Resmi Gazete ’de 2017 Ocak ayında yayınlanan kredi sicil affı, halkımız tarafından son derece önemli ve gerekli olarak karşılansa da, kredi sicil affının şartlarını yerini getiren kişiler buna rağmen bankalardan kredi ya da kredi kartı alamamaktan yakınmaktadır.

bankalar sicil affını neden uygulamıyor
bankalar sicil affını neden uygulamıyor

Bununla ilgili tepkilerin her geçen gün artması ile birlikte, Başbakan yardımcısı ve bakanlıklar tarafından duruma el konuldu. Bakanlar Kurulu ile Başbakanlık tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda, yasal bir şekilde yürürlüğe konulmuş olan bu karara uymayan bankaların son kez uyarıldığı ve bu olumsuz durumun devam etmesi halinde de söz konusu bankalara yaptırımlar yapılacağından söz edildi.

Ülkemizde yaklaşık olarak 14 milyon vatandaşın kredi sicili bozuk ve doğal olarak bu kişiler bankalardan kredi alamıyordu. Sicil affı için son tarih 27 Temmuz 2017 olmasına rağmen hala sicil affını resmi olarak uygulayan bir banka bulunmuyor.

Peki, yasal bir şekilde ilan edilmesine rağmen, bankaların neden bu şekilde geri dönüş yaptığı ise merak edilmektedir. Bunun nedeni ise son derece basittir. Kredi sicil affı, kişilerin banka kayıtlarında bulunan olumsuz imajının ortadan kaldırılması adına ortaya çıkarılmıştı. Fakat kişilerin asıl sicil kayıtları yani asla silinmeyecek olan geçmişleri, Merkez Bankası kayıtlarında bulunmaktadır. Bankalar da, başvuruların artması ile birlikte, kredilerin geri dönüş oranının artmasını sağlamak adına, kredi başvurusunda bulunan kişilerin Merkez Bankası’nda bulunan kayıtlarına bakmaktadır. Durum böyle olunca da, kredi sicil affının çok da bir önemi kalmamış oluyor.


Yaşanan kredi problemleri ise, yalnızca yüksek limitli ticari kredilerde ortaya çıkmaktadır. Şuan için bireysel kredilerde çok büyük problemler yaşanmamakta ve şikâyetlerin sayısı da son derece az olmaktadır.

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder